Rozbudowa Rock Park Przeworsk – Villaro, Rossmann i Jysk już wkrótce!
28 lutego, 2025Plan nowego ronda i wstępną wizualizację galerii „Stara Cukrownia” w Przeworsku
4 lutego, 2025Przeworski Uniwersytet Trzeciego Wieku w artystycznej odsłonie
26 marca, 2025Wykład o Polakach i Żydach w Markowej w przededniu i czasie wojny
26 marca, 2025Ranking najlepszych diet 2025. Dieta śródziemnomorska, DASH czy fleksitariańska?
26 marca, 2025Dziś przerwa w dostawie wody w Jaworniku Polskim
26 marca, 2025Strażacy z Zarzecza łączą siły w akcji #sercedlakazika
26 marca, 2025Przeworsk będzie świętować Dzień Ziemi i Zdrowia z konkursem teatralnym i plastycznym
26 marca, 2025Uczniowie „Jedynki” z sukcesami na Półfinałach Wojewódzkich Igrzysk w Pływaniu
26 marca, 2025
Twoje Miasto Przeworsk
Lokalna Gazeta Informacyjna

ŚWIĘTY BŁAŻEJ, GARDŁA ZAGRZEJ
ŚWIĘTY BŁAŻEJ, GARDŁA ZAGRZEJ
Patron dnia dzisiejszego to wspomożyciel cierpiących właśnie o tej porze roku na dolegliwości gardła. W przeworskiej parafii Bernardynów, 3 lutego ku czci św. Błażeja po każdej mszy świętej odbywa się poświęcenie jabłek i udzielenie błogosławieństwa przeciw chorobom gardła.
Jako środki leczące ból gardła poświęcano w tym dniu świeczki „błażejki” i jabłka. Bolące gardło należy okadzać dymem z palących się błażejek wypowiadając przy tym formułkę: „Święty Błażej, gardła zagrzej”, dotknąć gardła i zrobić znak krzyża, podobnie jak czynił to święty Błażej. Innym sposobem było zjedzenie utartego jabłka i pocieranie świeczkami szyi. Etnograf Aleksander Saloni pisał, iż w dniu św. Błażeja: „Lud przeworski święci jabłka i przechowuje je potem w skrzyni w sieczce. Używają je w celach leczniczych przeciw bólowi gardła. W tym samym celu ściskają w ten dzień gardło dwoma gromnicami.” Jabłka poświęcone w tym dniu dawano też bydłu.
Do Polski kult św. Błażeja wraz z kultem 14 Świętych Wspomożycieli (Orędowników) dotarł w XV w. Wedle legendy Błażej lekarz i biskup Sebasty (na terenie Armenii/dzisiejszej Turcji) uratował chłopca od uduszenia się rybią ością, dotykając jego gardła i czyniąc znak krzyża. Prześladowany jako chrześcijański biskup ukrywał się w grocie górskiej. Pochwycony, w drodze do więzienie dokonywał cudów, m.in. kazał wilkowi oddać wieprza porwanego ubogiej wdowie, stąd uważano św. Błażeja za stróża zwierząt domowych i stąd częsty atrybut Błażeja w ikonografii – łeb świni. Zginął śmiercią męczeńską – ścięty mieczem ok. 316 r.

Źródło: Muzeum Przeworsk