Stabilizator gruntu, rozsiewacz cementu, spoiw – maszyny do stabilizacji gruntu produkowane w Przeworsku
31 marca, 2023Wystawa etnograficzna w Muzeum w Przeworsku
31 marca, 2023GALA REAL FIGHT NIGHT W PABIANICACH
30 marca, 2023Orzeł Przeworsk – Start Pruchnik
30 marca, 2023KARIM TEAM Przeworsk z medalami!
30 marca, 2023Kolejne zmiany w MOK Przeworsk
30 marca, 2023Aleksandra Cichy w nowym klubie
30 marca, 2023

Mamy w Przeworsku Shihana!
Mamy w Przeworsku Shihana!
Tokio + Przeworsk = DARIUSZ WALAS i 5 Dan! Banzai! Wielkie gratulacje Panie Dariuszu! OSU!
Shihan (jap. 師範) – japońskie słowo oznaczające: (1) instruktora, nauczyciela, trenera; (2) tytuł honorowy nauczyciela modelowego lub "nauczyciela wyznaczającego standardy", przyznawany certyfikatem licencyjnym w japońskich sztukach walki (budō) instruktorom poziomu mistrzowskiego[1][2].
Użycie tego tytułu różni się między poszczególnymi rodzajami sztuk walki i organizacjami, przeważnie jednak jest przyznawany po wielu latach praktyki. Niekiedy wiąże się z określonymi uprawnieniami, np. przyznawania stopni dan w imieniu organizacji.
W Japonii proces stawania się shihanem rzadko jest precyzyjnie zdefiniowany, co może powodować pewną dezorientację u ludzi wychowanych w kręgu kultury zachodniej. Przykładowo, w Bujinkan uznaje się, że ktoś został shihanem, gdy inni shihani zaczynają się tak do niego zwracać. Jest też jednak częste przyznawanie tytułu shihana wszystkim nauczycielom posiadającym 10 dan (jeśli pochodzą z Japonii).
W przypadku organizacji Aikikai (aikido), japoński nauczyciel zostaje shihanem w momencie przyznania mu stopnia 6 dan. Przez długi czas było niejasne, czy tytuł przysługuje także nie-Japończykom z tym samym stopniem. Ostatecznie podjęto decyzję, że w ich przypadku poza stopniem niezbędne jest również specjalne mianowanie.
W karate tytuł shihana nadaje się osobom, które posiadają co najmniej 5 dan.
UM Przeworsk