Wincenty Witos w kontekście lokalnym

Slide
eprzeworsk portal ogłoszeniowy
Slide
eprzeworsk portal ogłoszeniowy
Slide
Slide
previous arrow
next arrow

Wincenty Witos w kontekście lokalnym

21 stycznia 1874 urodził się Wincenty Witos – polski polityk, działacz ruchu ludowego, trzykrotny premier II Rzeczypospolitej.

Urodził się w chłopskiej rodzinie w Wierzchosławicach. Był jednym z czołowych liderów ruchu ludowego, współtwórcą i długoletnim przewodniczącym Polskiego Stronnictwa Ludowego „Piast”. Aktywnie działał na rzecz praw chłopów oraz rozwoju wsi.
Witos odegrał kluczową rolę podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku, wzywając chłopów do obrony niepodległości kraju. Jego życie symbolizuje walkę o prawa ludu oraz niepodległość Polski.

W 2024 roku Muzeum Polaków Ratujących Żydów zainicjowało debatę programową i opiniotwórczą wokół tezy o porzuconym dziedzictwie Witosa, podejmując próbę ponownego zdefiniowania znaczenia tej postaci w historii Polski i w kontekście lokalnym Markowej. Celem debaty jest także znalezienie sposobów na przywrócenie Witosowi należnego miejsca w pamięci współczesnych Polaków.

W dniu urodzin Wincentego Witosa Artur Dobrucki – pełnomocnik dyrektora Muzeum Polaków Ratujących Żydów ds. programowych i rozwoju, Irena Pelc-Kozłecka – przewodnicząca Podkarpackiej Resursy Kultury Pamięci, Kamil Ulma – pracownik MPRŻ oraz Łukasz Kielar – dyrektor Centrum Kultury Gminy Markowa oddali hołd Wincentemu Witosowi składając kwiaty i zapalając znicz przed Domem Ludowym w Markowej, który nosi jego imię.

Fotografia archiwalna przedstawia Witosa na uroczystości w Markowskim Domu Ludowym.

Źródło: Muzeum Ulmów

Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow