Sympozjum Akademii Sprawiedliwych

Sympozjum Akademii Sprawiedliwych

10 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Święto to zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1948 roku w rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, które miało miejsce właśnie 10 grudnia. Deklaracja opiera się na założeniu, że podstawowe prawa i wolności są przynależne każdemu człowiekowi.

Z tej okazji Muzeum w Przeworsku Zespół Pałacowo-Parkowy wspólnie z Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej zorganizowało Sympozjum Akademii Sprawiedliwych w ramach programu „Szkoła Etyki Muzeum Ulmów”. Seminarium zgromadziło w oranżerii grono pedagogów, nauczycieli, przedstawicieli ośrodków akademickich i instytucji kultury. Inauguracji Sympozjum i wprowadzenia dokonał dr Łukasz Mróz (dyrektor Muzeum w Przeworsku) i Waldemar Rataj (dyrektor Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej).

W pierwszej części referat pt. Mówić prosto o rzeczach trudnych – rozważania wokół Dzienniczka Basi Rosenberg wygłosiła Małgorzata Wołoszyn, kustosz Muzeum w Przeworsku

Dzienniczek Basi jest świadectwem początku zagłady przeworskich Żydów we wrześniu 1939 r. Basia pokazuje Przeworsk w osobistej perspektywie: codzienne życie przedwojennej społeczności, przywołuje klimat żydowskich miasteczek, domowe rytuały, zapomniane zwyczaje i świąteczne potrawy. Zapiski żydowskiej dziewczyny pozwalają przez chwilę poczuć konkret tamtego świata i doświadczenia. Rękopis dzienniczka znajduje się w zbiorach Muzeum w Przeworsku.

Następnie obyła się moderowana dyskusja nt. jak prowadzić edukację historyczną w kontekście nowego wydania Dzienniczka Basi Rosenberg.

W ostatniej części został wyemitowany referat pt. Ludność żydowska południowej Polski i jej los podczas okupacji niemieckiej – autorstwa dra Marcina Chorązkiego, Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, Instytut Pamięci Narodowej, Oddział w Krakowie.

Dziękujemy wszystkim obecnym uczestnikom za aktywne włączenie się w dyskusję i udział w seminarium.

Źrodło: Muzeum Przeworsk

Slide
Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow