Rozbudowa Rock Park Przeworsk – Villaro, Rossmann i Jysk już wkrótce!
28 lutego, 2025Plan nowego ronda i wstępną wizualizację galerii „Stara Cukrownia” w Przeworsku
4 lutego, 2025Piłkarskie emocje w Gorliczynie! Gorliczanka kontra Wiązownica/Tryńcza
26 marca, 2025Sadzenie bratków i prace porządkowe w toku w Gminie Tryńcza
26 marca, 2025Pisanki z duszą! Warsztaty z KGW Pigany pełne tradycji i kreatywności
26 marca, 2025MKS Kańczuga rozgromił Mirocin! Zwycięski start w rundzie wiosennej
26 marca, 2025Magiczna fizyka w Kańczudze! Powiatowy konkurs pełen naukowych czarów
26 marca, 2025Emocje w IV lidze! Orzeł Przeworsk zagra na wyjeździe z Sokołem Nisko
26 marca, 2025Powiat Przeworski w remoncie. Trwają intensywne prace drogowe
26 marca, 2025
Twoje Miasto Przeworsk
Lokalna Gazeta Informacyjna

Sympozjum Akademii Sprawiedliwych
Sympozjum Akademii Sprawiedliwych
10 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Święto to zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1948 roku w rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, które miało miejsce właśnie 10 grudnia. Deklaracja opiera się na założeniu, że podstawowe prawa i wolności są przynależne każdemu człowiekowi.
Z tej okazji Muzeum w Przeworsku Zespół Pałacowo-Parkowy wspólnie z Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej zorganizowało Sympozjum Akademii Sprawiedliwych w ramach programu „Szkoła Etyki Muzeum Ulmów”. Seminarium zgromadziło w oranżerii grono pedagogów, nauczycieli, przedstawicieli ośrodków akademickich i instytucji kultury. Inauguracji Sympozjum i wprowadzenia dokonał dr Łukasz Mróz (dyrektor Muzeum w Przeworsku) i Waldemar Rataj (dyrektor Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej).
W pierwszej części referat pt. Mówić prosto o rzeczach trudnych – rozważania wokół Dzienniczka Basi Rosenberg wygłosiła Małgorzata Wołoszyn, kustosz Muzeum w Przeworsku
Dzienniczek Basi jest świadectwem początku zagłady przeworskich Żydów we wrześniu 1939 r. Basia pokazuje Przeworsk w osobistej perspektywie: codzienne życie przedwojennej społeczności, przywołuje klimat żydowskich miasteczek, domowe rytuały, zapomniane zwyczaje i świąteczne potrawy. Zapiski żydowskiej dziewczyny pozwalają przez chwilę poczuć konkret tamtego świata i doświadczenia. Rękopis dzienniczka znajduje się w zbiorach Muzeum w Przeworsku.
Następnie obyła się moderowana dyskusja nt. jak prowadzić edukację historyczną w kontekście nowego wydania Dzienniczka Basi Rosenberg.
W ostatniej części został wyemitowany referat pt. Ludność żydowska południowej Polski i jej los podczas okupacji niemieckiej – autorstwa dra Marcina Chorązkiego, Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, Instytut Pamięci Narodowej, Oddział w Krakowie.
Dziękujemy wszystkim obecnym uczestnikom za aktywne włączenie się w dyskusję i udział w seminarium.
Źrodło: Muzeum Przeworsk
