Powrót

Hołd dla Ofiar Holokaustu

Styczeń 30, 2020

27.01.2020 r. przypada 75. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego koncentracyjnego obozu zagłady Auschwitz. Obchody tej rocznicy zorganizowane zostały w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau, gdzie złożono hołd pomordowanym 6 mln osób, które ginęły nie tylko w obozach, ale również w gettach, na ulicach, w lasach.

Wiemy dobrze, że takich miejsc pamięci na terenie Polski jest wiele, a jedno z nich znajduje się w naszej najbliższej okolicy, jest to Cmentarz Wojenny Ofiar Hitleryzmu 1939-1945 w Jagielle-Niechciałkach. Aby uczcić pamięć tam pomordowanych, delegacje uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Gorzycach i Szkoły Podstawowej w Jagielle złożyły kwiaty, zapalono znicze i odmówiono modlitwy, upamiętniając w ten sposób spoczywających tu Polaków, Żydów, Romów oraz jeńców sowieckich. Tu również grzebano osoby zamordowane w pobliskich obozach.

Dziś to na szczęście tylko tragiczna historia, lekcja dla kolejnych pokoleń, ale naszym obowiązkiem jest „pamięć, która musi trwać, aby zagłada w historii świata się nie powtórzyła”.

https://tryncza.eu/


Copyright 2011 - 2017 Portal MojPrzeworsk.pl
Heron maszyny Kucab