Awans młodych akrobatek do Mistrzostw Świata

Slide
Slide
Slide
Slide
Exit full screenEnter Full screen
previous arrow
next arrow

Awans młodych akrobatek do Mistrzostw Świata

Oliwia Panek Uczennica Szkoły Podstawowej nr 1 w Przeworsku wraz z Wanesą Kamińską i Julią Mikułą z Rzeszowa ,zostały powołane do kadry narodowej Polskiego Związku Gimnastycznego oraz dostały rekomendacje udziału w Mistrzostwach Świata w Akrobatyce Sportowej w Genewie/Szwajcaria.

Dziewczyny wywalczyły awans podczas XI Grand Prix Polski im. Stanisława Gieronia w Łańcucie. Akrobatki trenują na co dzień pod okiem Brygidy Sakowskiej-Kamińskiej w Klubie Akrobatyki Sportowej w Rzeszowie startują w kategorii trójki kobiet 12 – 18 lat .

Warto dodać, że zawodniczki trenują razem dopiero od listopada 2019, a ich pierwszym wspólnym sukcesem było zdobycie I miejsca na Mistrzostwach Czech w Pradze w tym samym miesiącu. Zwycięskie trio przygotowuje się również do Vegas Acro Cup w Las Vegas, który odbędzie się w połowie kwietnia.

Dzięki zaangażowaniu, wytrwałości oraz wielogodzinnym treningom Oliwia wraz z partnerkami stanęła przed życiową szansą reprezentowania kraju. W każdej kategorii powołanie do kadry narodowej otrzymały jedynie po 2 zespoły z Polski. Jest to wielkie wyróżnienie i nagroda za ciężką pracę. Pasja młodych akrobatek wiąże się z dużymi wyrzeczeniami – cały wolny czas dostosowują do treningów i turniejów.

Niestety wyłącznie wysoki poziom sportowy nie wystarczy do reprezentowania Polski podczas prestiżowych zawodów.

Akrobatyka sportowa nie jest sportem olimpijskim i środki otrzymywane z Ministerstwa Sportu i Turystyki przez Polski Związek Gimnastyczny nie pozwalają na opłacenie wyjazdu zawodnikom. Klub może wesprzeć dziewczęta jedynie niewielką kwotą, a większość kosztów ponoszą rodzice. Obejmują one bilety lotnicze, zakwaterowanie i wyżywienie na miejscu, opłaty startowe oraz licencję międzynarodową.

Zawodniczki starają się pozyskiwać środki we własnym zakresie – występując na pokazach podczas różnych imprez, jednak zdobyte w ten sposób fundusze nie wystarczą, by pokryć koszty startu w mistrzostwach.

Z tego powodu poszukujemy osób lub firm gotowych wesprzeć dziewczęta.

W tym celu prosimy o kontakt z redakcją portalu Twoje Miasto Przeworsk (mojprzeworsk@gmail.com) lub z panią Brygidą Sakowską-Kamińską (trenerką KAS w Rzeszowie) pod nr tel. 667-844-994.

Relacje z treningów i zawodów, w których uczestniczą Oliwia, Wanesa i Julia można śledzić na bieżąco na stronie rzeszowskiego Klubu Akrobatyki Sportowej www.facebook.com/kasrzeszow


Fot. Archiwum własne