Plan nowego ronda i wstępną wizualizację galerii „Stara Cukrownia” w Przeworsku
4 lutego, 2025Bal Karnawałowy dla Dzieci w Kańczudze!
25 lutego, 2025Zakończenie prac remontowych w Gminnym Centrum Kultury i Czytelnictwa
25 lutego, 2025Spotkanie organizacyjne przed przysięgą wojskową 20. PBOT
25 lutego, 2025Karnety MKS Orzeł Przeworsk – runda wiosenna IV Ligi
25 lutego, 2025Muzealne ferie z historią pożarnictwa w tle
25 lutego, 2025Kto może zostać rodziną zastępczą?
25 lutego, 2025Ważna informacja dla użytkowników siłowni GOSiR w Zarzeczu
25 lutego, 2025
Twoje Miasto Przeworsk
Lokalna Gazeta Informacyjna

80 rocznica wyzwolenia więźniów obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau
80 rocznica wyzwolenia więźniów obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau
80 rocznica wyzwolenia więźniów obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau i Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Dokładnie 80 lat temu żołnierze Armii Czerwonej wyzwolili obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Odnaleźli tam 7 tysięcy ocalałych więźniów, głównie skrajnie wycieńczonych, chorych i dzieci. Po wyzwoleniu obozu część więźniów, którym pozwalał na to stan zdrowia, powróciła do domów, inni, w liczbie ponad 4,5 tysiąca, wymagali natychmiastowej pomocy medycznej. Szpitale powstały w byłych obozach dzięki sowieckim służbom medycznym oraz mieszkańcom Oświęcimia i okolic. Chorzy znajdowali gościnę również w prywatnych domach. Większość byłych więźniów opuściła improwizowane szpitale w ciągu trzech-czterech miesięcy.
Jak szacuje Muzeum Auschwitz-Birkenau, w ciągu niespełna 5 lat istnienia obozu zginęło tam około 1,1 miliona ofiar z blisko 1,3 miliona wszystkich więźniów, w przeważającej większości Żydów, ale także Polaków, Romów, jeńców sowieckich oraz więźniów innych narodowości.
27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia więźniów obozu Auschwitz-Birkenau, na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Święto to zostało uchwalone przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 r., by zachować pamięć o Żydach pomordowanych w czasie II wojny światowej.

foto: Muzeum Auschwitz-Birkenau
źródło: Muzeum Ulmów