Zamknięcie położnictwa i neonatologii w Przeworsku. Kto jest za, kto jest przeciw?/Aktualizacja

Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow

Zamknięcie położnictwa i neonatologii w Przeworsku. Kto jest za, kto jest przeciw?/Aktualizacja

Temat zamknięcia dwóch pododdziałów w przeworskim szpitalu, o którym piszemy już kilka dni poruszył mnóstwo naszych Czytelników. Dostaliśmy dziesiątki wiadomości od Państwa. W weekend ruszyła akcja zbierania podpisów przeciwko zamknięciu tych oddziałów. Zapytaliśmy czterech radnych powiatowych z różnych opcji politycznych i w różnym wieku o zdanie na ten temat. Tylko jeden chciał rozmawiać o tym ważnym problemie! Pozostali temat całkowicie zbagatelizowali!


Jednym z samorządowców, który do nas napisał jest Tomasz Majba, Przewodniczący Rady Miasta Przeworska.  – Troje moich dzieci urodziło się w przeworskim Szpitalu. Personel miły i w pełni profesjonalny. Za co gorąco dziękuje i szczerze polecam. Likwidacja oddziałów? Na początku szok i niedowierzanie. Raport z audytu nie przekonał mnie (nie tylko mnie) o słuszności  decyzji, konsekwencje takich działań mogą negatywnie odbić się na demografii naszego miasta i powiatu. Opiekę ginekologiczną, ciąże, porody, i troskę nad noworodkami z terenu Przeworska i Powiatu przejęłyby Szpitale z Jarosławia? Łańcuta? Warto spróbować: program naprawczy? dialog? konsultacje społeczne? Wierzę w dobrą wolę każdej ze stron, nie pozwólmy na likwidacje tych oddziałów! – napisał przewodniczący Rady.


Problem likwidacji położnictwa i neonatologii w Przeworsku poruszył wiele osób. Jednak ci, którzy mają o tym decydować całkowicie zbagatelizowali sytuację! Zapytaliśmy czterech radnych powiatowych co myślą o rozwiązaniu tych oddziałów, jaki mają pomysł na to, oraz jak zagłosują.

Odpowiedział jeden…
Pierwszym, który zabrał głos był  radny powiatowy Tomasz Syk. Jego stanowisko prezentowaliśmy w pierwszym artykule dotyczącym tej sprawy na portalu Twoje miasto Przeworsk:


http://mojprzeworsk.pl/2019/10/porodowka-oddzial-noworodkowy-likwidacji/    


Kolejni Radni,  których zapytaliśmy o te oddziały to Mieczysław Żuk, Wiesław Bukowski, Zdzisław Doskocz, oraz Wiceprzewodniczący Rady Paweł Tworek. 


Trzech z czterech zapytanych radnych problem całkowicie zbagatelizowało. Bagatelizując tym samym wszystkich, którzy  oczekują takich odpowiedzi. Głos zabrał tylko Radny Zdzisław Doskocz, który jest pracownikiem szpitala – Jestem przeciwny likwidacji tych oddziałów. Trzeba porozmawiać, znaleźć rozwiązania, przetestować wszystkie możliwości, a nie zamykać oddziały! Mam pewne pomysły, które przedstawię Radzie- zapowiedział Zdzisław Doskocz. 


Stanowisko załogi oddziałów, które mają zostać zlikwidowane przedstawialiśmy w kolejnym artykule na portalu Twoje miasto Przeworsk:
http://mojprzeworsk.pl/2019/10/matki-personel-szpitala-o-zamknieciu-oddzialu-noworodkowego-polozniczego/

 

Pozostali Radni nie udzielili żadnej odpowiedzi społeczeństwu, które ich wybrało i oczekuje od radnych dialogu i działań.


Pracownicy szpitala, oraz innych zakładów włączyli się w akcję zbierania podpisów przeciwko likwidacji oddziału położniczego i noworodkowego. 

——————————————————————

Aktualizacja

Po tym jak na naszej stronie ukazał się artykuł pt.”Zamknięcie położnictwa i neonatologii w Przeworsku. Kto jest za, kto jest przeciw?” Głos zabrał radny, którego prosiliśmy o komentarz. – Uważam, że zmiana w funkcjonowaniu oddziału na pewno jest potrzebna. Z wnioskiem o zmianę w funkcjonowaniu tego oddziału wystąpił dyrektor SP ZOZ, natomiast Zarząd Powiatu podjął taką decyzję, że należy wprowadzić ograniczenia w funkcjonowaniu oddziału poprzez połączenie oddziału ginekologicznego z oddziałem chirurgicznym oraz likwidację położnictwa. Dyrektor Szpitala uzasadnił swój wniosek niską ilością porodów, która jeszcze bardziej wpływa na pogorszenie i tak złej sytuacji ekonomicznej szpitala. To dyrektor Szpitala zarządza tą jednostką i ponosi pełną odpowiedzialność za podejmowane decyzje. W tej sytuacji Rada Powiatu jest organem jedynie opiniodawczym i jej opinia nie jest wiążąca-napisał Wiceprzewodniczący Rady Paweł Tworek 

——————————————————————
BO

 


 

Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow