Samorządowcy z powiatu przeworskiego o wyborach /Aktualizacja

Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow

Samorządowcy z powiatu przeworskiego o wyborach /Aktualizacja

Zapytaliśmy wszystkich wójtów i burmistrzów z terenu powiatu przeworskiego o to, czy udostępnią dane mieszkańców Poczcie Polskiej (kiedyś Poczta Polska o takowe prosiła, teraz dane zostały udostępnione z Ministerstwa Cyfryzacji). Przeraża ignorancja samorządowców, którzy fotografują się z dyplomami, ale na pytania mieszkańców odpowiedzieć nie chcą. 


Wszystkim samorządowcom z terenu powiatu przeworskiego zadaliśmy jedno pytanie: „Proszę o stanowisko i informację, czy przekażą Państwo Poczcie Polskiej dane mieszkańców miasta/gminy w związku z planowanymi wyborami korespondencyjnymi.”


Porażający jest fakt, że tak aktywni burmistrzowie i wójtowie w mediach społecznościowych postanowili zignorować wątpliwości mieszkańców swoich gmin i nie odpowiadać na to pytanie. Chociaż codziennie ktoś prosił nas, abyśmy zapytali o to konkretnego burmistrza czy wójta. Odpowiedziało dwóch samorządowców. Inni kompletnie zignorowali głos ze swoich gmin.


Pierwszy udzielił odpowiedzi Burmistrz Przeworska Leszek Kisiel:
– Obecnie jako Burmistrz Miasta Przeworska zajmuję się pomocą przedsiębiorcom, firmom, instytucjom, które ze względu na pandemie koronawirusa mają ogromne problemy z funkcjonowaniem i utrzymaniem miejsc pracy. W najbliższy czwartek Rada Miasta Przeworska na mój wniosek podejmować będzie decyzję o zwolnieniach podatkowych, ulgach i prolongatach czasowych płatności podatków lokalnych dla części podmiotów gospodarczych, dla których pandemia stała się problemem w funkcjonowaniu firm.. To obecnie jest najważniejszy problem, który staram się rozwiązać w naszym mieście. W nocy 23 kwietnia o godzinie 2.10 otrzymałem maila z wnioskiem o przekazanie danych osobowych mieszkańców z terenu miasta Przeworska, czyli ok. 12 tys. osób. Mail został podpisany anonimowo "Poczta Polska". Byłbym nieodpowiedzialny, a zarazem naraziłbym się na odpowiedzialność karną, gdybym na taki wniosek odpowiedział pozytywnie. Pomijam formę wniosku, która była anonimowa i na jej treść. Na inne anonimowe wnioski miasto Przeworsk również nie odpowiada i pozostawia je bez rozpatrzenia. W posiadaniu władz miasta są opinie prawne sporządzone na zlecenie Związku Miast Polskich, którego członkiem od lat przedwojennych było i jest obecnie miasto Przeworsk, które to opinie w jednoznaczny sposób wskazują za niezgodną z prawem możliwość przekazania danych osobowych mieszkańców miasta Przeworska bez podstaw prawnych Poczcie Polskiej. Jeżeli zapadną decyzje ustawowe i będą one prawomocne, oczywiście zastosuje się do nich jak każdy wójt, burmistrz czy prezydent szanujący demokratyczne państwo prawa.


Następnie przyszła odpowiedź od Wójta gminy Gać Grażyny Pieniążek, która wysłała stanowisko przekazanie Poczcie Polskiej:
 

Pozostali włodarze (Gmina Adamówka, Gmina Sieniawa, Gmina Tryńcza, Gmina Przeworsk, Gmina Zarzecze, Gmina Kańczuga, Gmina Jawornik Polski) postanowili zignorować swoich mieszkańców i nie odpowiadać na ich pytania.

AKTUALIZACJA

 

Po tym jak na naszej stronie internetowej ukazał się artykuł o stosunku samorządowców do wyborów i udostępniania danych dostaliśmy wiadomość z UG Sieniawa. Żadnego ustosunkowania się i odpowiedzi na pytanie tylko to:

W nawiązaniu do przesłanej wiadomości w dniu 27 kwietnia 2020 dot. przesłania informacji czy zostały przekazane informacje o wyborcach Poczcie Polskiej S.A. lub czy Burmistrz Miasta i Gminy zamierza to zrobić przed przyjęciem ustawy o szczególnych zasadach przeprowadzenia wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na 2020r. – Urząd Miasta i Gminy w Sieniawie informuje, że na podstawie art. 61 ust. 1 Konstytucji RP i art. 10 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej odpowiedź zostanie przesłana w terminie do 14 dni. Z poważaniem, Lidia Ciurko.

 

Kolejnym urzędem odpisującym po ukazaniu się artykułu  na naszym portalu jest Urząd Miasta i Gminy Kańczuga, który nie chce odpowiedzieć ad hoc, odkładając swoje stanowisko w czasie:  Odpowiedzi udzielimy do końca tygodnia. Pozdrawiam Teresa Argasińska

 

Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow