Są pieniądze na rewitalizację „Pogórzanina”

Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow

Są pieniądze na rewitalizację „Pogórzanina”

29 sierpnia br. Starosta Przeworski Bogusław Urban zaprosił przedstawicieli mediów oraz samorządowców na przejazd „Pogórzaninem” na trasie Bachórz-Jawornik Polski przy akompaniamencie Kapeli Ludowej z Gniewczyny. Podczas briefingu prasowego, tuż obok tunelu w Szklarach, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl przekazał informację, że prawie 14 mln zł zostanie przekazanych dla powiatu przeworskiego na realizację zadania związanego z rewitalizacją Przeworskiej Kolejki Dojazdowej, wartego w sumie 20 mln zł. Środki te pochodzić będą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.

 –  Będzie rewitalizowane torowisko, będą rewitalizowane przystanki, także pozostałe miejsca, które będą służyły tej kolejce. Oczywiście, w naszej ocenie jest to pierwszy krok. Chcielibyśmy, aby ten dobry początek znalazł finał w całkowitej rewitalizacji linii w przyszłym regionalnym programie operacyjnym. Chcemy, aby produkt turystyczny, jakim jest „Pogórzanin” stał się jedną z marek województwa podkarpackiego – mówił Władysław Ortyl. Zadeklarował, że w promocję włączy się samorząd województwa.    

            Zarząd Województwa Podkarpackiego, ponownie pochylił się nad wcześniej odrzuconym wnioskiem, dzięki staraniom Pani Minister Anny Schmidt – Rodziewicz. – Myślę, że kolejka jest i powinna być perełką turystyczną powiatu przeworskiego. Skala dofinansowania ze strony województwa podkarpackiego jest ogromna. W takie produkty trzeba inwestować, trzeba przeznaczać pieniądze także na promocyjne wydarzenia, bo przecież mówimy o cyklu wydarzeń kulturalnych i turystycznych, które będą się działy kiedy ta kolejka zostanie odrestaurowana – mówiła Anna Schmidt – Rodziewicz.

            Starosta Przeworski Bogusław Urban podziękował Pani Minister, Panu Marszałkowi i Zarządowi Województwa Podkarpackiego za wsparcie projektu – Projekt ten był zagrożony. Cieszę się, że Zarząd Województwa zauważył zmianę podejścia Zarządu Powiatu Przeworskiego, zmianę funkcjonowania samej kolejki. Zrobiliśmy szereg inwestycji, które umożliwiły nam funkcjonowanie. Uruchomiliśmy szereg inicjatyw z poszczególnymi gminami. Nawiązaliśmy szereg takich powiązań między ochotniczymi strażami pożarnymi, kapelami, przedsiębiorcami. Podpisaliśmy umowę z biurem turystycznym, które promuje naszą ofertę. Zwiększyła się też zdecydowanie liczba przejazdów – mówił Bogusław Urban. Podkreślił, że od czerwca br. kolejką przejechało blisko 15 tys. pasażerów.   

            W drugiej części spotkania, które miało miejsce w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Przeworsku, Starosta Przeworski zaprosił do obejrzenia fragmentu filmu „Ziemia Przeworska” dotyczącego kolejki wąskotorowej, który jest jednym z elementów jej promocji. Inne podejmowane w bieżącym sezonie działania promocyjne przestawił Koordynator kolejki Paweł Tworek, m.in. organizację Powiatowego Dnia Dziecka z Pogórzaninem, realizację wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Dynowie projektu „Opowieści wąskotorowe dla Niepodległej 1904-2019”, uruchomienie dodatkowego weekendowego kursu na trasie Dynów – Jawornik Polski – Dynów, organizację przejazdu „Na ludową nutę z Pogórzaninem” połączonego z poczęstunkiem przygotowanym przez koło gospodyń wiejskich i przy dźwiękach orkiestry, a także przejazdu na organizowane przez MOK w Dynowie widowisko plenerowe „Pogórzańskie wesele”. Ponadto na zakończenie sezonu planowane są obchody 115-lecia funkcjonowania kolejki.

Następnie głos zabrał Marszałek Województwa Podkarpackiego w sprawie rozwoju gospodarczego powiatu przeworskiego ze szczególnym uwzględnieniem sieci komunikacyjnych. Natomiast Pani Minister podziękowała Panu Marszałkowi za wszystkie działania, jakie podejmuje samorząd województwa w zakresie rozwoju powiatu przeworskiego. Na zakończenie z obecnymi na spotkaniu wójtami i burmistrzami gmin z terenu powiatu przeworskiego podjęto dyskusję na temat perspektyw rozwoju kolejki wąskotorowej, ale także na temat problemów, jakie samorządowcy napotykają w swojej pracy.

http://www.powiatprzeworsk.pl

Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow