Rozpoczęło się wypalanie traw

Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow

Rozpoczęło się wypalanie traw

-NIE RÓBCIE TEGO!- Strażacy co roku apelują o NIE wypalanie suchych traw. Niestety bez skutku! Przyszła wiosna i znów się zaczęło. Nagminnie płoną łąki w naszym powiecie.


O bezmyślności i głupocie świadczącej o wypalaniu traw, poinformowali strażacy z KSRG OSP Tryńcza. Zbulwersowani kolejny przejawem ignorancji napisali – Nie pomagają prośby nie pomagają groźby. Dzisiaj tj. 10.04.2020. o godzinie 17:06 zawyła w naszej jednostce syrena alarmowa. Dyżurny SK KP PSP w Przeworsku zaalarmował nas do pożaru nieużytków w miejscowości Gniewczyna Tryniecka przy żwirowni Kruszmat. Siły i środki: KSRG OSP TRYŃCZA, JRG PRZEWORSK.

Kary za wypalanie traw
Rolnik wypalający trawy jest narażony na szereg kar związanych ze swoim postępowaniem. Oprócz kar jakie może nałożyć policja czy prokuratura, karę może nałożyć Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.


Kary za wypalanie traw ustanawia wiele aktów prawnych. Wypalanie traw jest zabronione na podstawie kodeksu wykroczeń, który przewiduje za to karę grzywny w wysokości nawet do 5000 zł.


Z kodeksu karnego wynika, że wypalanie traw, które skończy się pożarem okolicznych zabudowań, który zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. Sprowadzanie bezpośredniego niebezpieczeństwa wskazanych zdarzeń jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.


Zgodnie z ustawą o ochronie środowiska, kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary – podlega karze aresztu albo grzywny.


Również ustawa o lasach zabrania wypalania traw. Mówi ona dokładnie, że w lasach i terenach śródleśnych, jak również w odległości 100 metrów od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:
1. rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego,
2. korzystania z otwartego płomienia,
3. wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych.


Kary od ARiMR
Agencja może nałożyć na rolnika, wypalającego trawy, karę na podstawie nie przestrzegania dobrej kultury rolnej. Owa dobra kultura jest wymagana przy uzyskiwaniu dopłat bezpośrednich. Karą za wypalanie traw może być zatem zmniejszenie dopłat przysługujących za dany rok o ok. 3%. Sankcja ta nie jest jednak stała i zostaje określona indywidualnie przy każdym przypadku wypalania traw. W zależności od stopnia winy rolnika, może być podwyższona nawet do 5% lub obniżona do 1%. Jeżeli rolnik uporczywie i celowo wypalał trawy, ARiMR może całkowicie pozbawić rolnika dopłat bezpośrednich za dany rok.


BO


Fot. OSP Tryńcza 

Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow