Jak przyjazna dla środowiska jest moja szkoła?   

Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow

Jak przyjazna dla środowiska jest moja szkoła?   

I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Władysława Jagiełły w Przeworsku od lat słynie ze współpracy ze szkołami europejskimi organizując wymiany uczniowskie. Hiszpania, Włochy, Holandia, Węgry czy Islandia to tylko niektóre kraje z długiej listy odwiedzanych miejsc. Od września 2017 roku realizowany jest w szkole projekt związany z ekologią: „Jak przyjazna dla środowiska jest moja szkoła?”. W ramach programu Erasmus+ w roku 2017 oraz 2018 odbyły się już I i II Międzynarodowe Spotkania Projektowe we Francji i Włoszech oraz I Spotkanie Partnerskie w Rumunii. Rok 2019 również upłynął pod kątem realizacji wspólnych działań, tym razem w Polsce i Niemczech.


II Spotkanie Partnerskie Erasmus+ w Polsce
W marcu ubiegłego roku uczniowie liceum pod opieką nauczycieli języków obcych: pani Agnieszki Lechowicz i pana Aleksandra Szklarka gościli 4 szkoły partnerskie: Lycee Professionnel Ferdinand Buisson z Ermont we Francji; Colegiul Economic  M. Kogalniceanu z Focsani w Rumunii; Europaschule Langerwehe Gesamtschule z Langerwehe w Niemczech oraz Intituto Technico Economico Technologico Bramante Genga z Pesaro we Włoszech. Wspólnym celem uczestniczących w projekcie uczniów i nauczycieli jest podejmowanie działań na rzecz ochrony środowiska w swoich szkołach, czyli zapobieganie powstawaniu odpadów, zwiększanie efektywności w gospodarowaniu bioodpadami oraz ograniczanie strat energii i wody.


Realizując zadania projektowe, uczestnicy przedstawili prezentacje swoich działań podczas uroczystego spotkania powitalnego w szkole; zwiedzili zakład Gran-Tech w Wylewie, który zajmuje się recyklingową przeróbką opon oraz zobaczyli jedną z największych w Polsce oczyszczalnię ścieków znajdującą się w Krakowie Płaszowie. Mieli też okazję wysłuchać wykładu na wydziale biologiczno-rolniczym na Uniwersytecie Rzeszowskim, podczas którego dowiedzieli się, jaką postawę powinni przyjąć i czego unikać, aby pozostawić planetę w dobrym stanie, także dla kolejnych pokoleń. W Krośnie natomiast, zwiedzili: Centrum Dziedzictwa Szkła, gdzie obejrzeli wyrób szklanych przedmiotów oraz wiele ręcznie zdobionych eksponatów, a także Muzeum Podkarpackie, w którym przewodnik oprowadził ich po wystawach: „Historia oświetlenia” oraz „Szkło podkarpackich hut”. Na koniec wszyscy mogli wykazać się zdolnościami artystycznymi samodzielnie ozdabiając szklane talerzyki. Uczestnicy projektu wzięli również udział w warsztatach zorganizowanych w szkole. Pod okiem opiekunek i podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej wykonali recyklingowe ozdoby, które zostały przekazane na szkolny kiermasz wielkanocny.


Podczas pobytu nie zabrakło również aspektów kulturowych. Uczniowie wraz z opiekunami poznali Przeworsk i jego zabytki biorąc udział w przygotowanej przez gospodarzy grze miejskiej. Zobaczyli również majestatyczny zamek Lubomirskich i Potockich w Łańcucie. Największą atrakcją okazało się zwiedzanie Krakowa – spacer brzegiem Wisły i wokół zamku, konfrontacja ze Smokiem Wawelskim oraz pobyt na słynnym rynku, gdzie przyszła pora na pożegnanie.


Tydzień w Polsce minął bardzo szybko. Oprócz pogłębienia wiedzy na temat ochrony środowiska i zachowań pro-ekologicznych uczniowie rozwinęli swoje umiejętności językowe oraz zwiedzili ogrom zabytkowych miejsc. Poznali wiele ciekawych osób, z którymi przyjaźnią się do dziś. Wszyscy są przekonani, że pobyt w naszym mieście i kraju na długo zostanie w pamięci uczestników projektu.
III Międzynarodowe Spotkanie Projektowe Erasmus+ w Niemczech.


We wrześniu odbyło się III spotkanie koordynatorów projektu w Langerwehe w Niemczech. I liceum reprezentowali p. Aleksander Szklarek i p. Agnieszka Lechowicz. 


Realizując zadania projektowe, uczestnicy spotkania odwiedzili znane centrum naukowo-badawcze w Julich, biorąc udział w prezentacjach i konferencjach na temat zmian    w  sektorze energetycznym, wykorzystywania odnawialnych źródeł energii czy korzyści fotovoltaiki. Innym ważnym punktem programu był wykład na Politechnice w Aachen na temat przetwarzania odpadów oraz recyklingu plastiku. W czasie wolnym udało się zobaczyć zabytkowy rynek z ratuszem w Aachen oraz historyczną, gotycką katedrę w Kolonii.
W trakcie zajęć w szkole podsumowano działania podjęte podczas II roku projektu oraz zaplanowano kolejne na rok szkolny 2019/20. Przedyskutowano propozycje zadań do realizacji podczas III wizyty partnerskiej, która odbędzie się we Francji w terminie  01.03 – 07.03.2020. W tych dniach młodzież wraz z opiekunami przeworskiej Jagiellonki będzie gościć w Ermont niedaleko Paryża razem z delegacjami z Włoch, Niemiec oraz Rumunii. 


Wizyta we Francji to ostatni etap realizacji trzyletniego projektu.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow