Przeworsk będzie odkomarzany

Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow

Przeworsk będzie odkomarzany

Od kilku dni nasi Czytelnicy piszą do nas ws. plagi komarów z jaką zmagają się mieszkańcy południa Polski w tym powiatu przeworskiego. Burmistrz Przeworska Leszek Kisiel zapowiedział odkomarzanie. W niektórych miejsca już został wdrożony ten proceder.  Co do reszty trwają rozmowy. 


-(…)Mam ogromną prośbę. Chodzi mi o poruszenie na łamach Mój Przeworsk tematu plagi komarów. Pojawiły się niedawno, ale już są ogromnym problemem zarówno dla dzieci jak i dorosłych. 3 dni temu np. idąc z 2 dzieci z ośrodka sportowego przy ul. Budowlanych na ul. Szpitalną nie było innego wyjścia jak przebiec cały ten odcinek a i tak zostaliśmy mocno "pogryzieni" . Wiem, że w większych miastach już ruszyły działania związane z odkomarzaniem a jak jest w Przeworsku?


Myślę, że każdy z nas z utęsknieniem oczekiwał lata, niestety kiedy przyszło, to w dzień lepiej nie wychodzić na zewnątrz z uwagi na wysoką temperaturę, z kolei wieczorem, kiedy jest już w miarę chłodno w mieście rządzą komary. Będę bardzo wdzięczny za podjęcie tematu i poinformowanie mieszkańców o planowanych działaniach władz, jeśli takowe będą- pisał  Pan Łukasz mieszkaniec Przeworska. Takich głosów dostaliśmy kilka. 


Burmistrz Przeworska Leszek Kisiel zapowiedział odkomarzenie – Na razie odkomarzony został Zajazd Pastewnik, wraz z brzegiem Mleczki w pobliżu, ze względu na odbywająca się tam w najbliższy weekend imprezę. Trwają rozmowy co do miejsc, które powinny zostać odkomarzone. Na pewno chcemy to zrobić na obiekcie sportowym przy ul. Budowlanych, na stadionie, oraz przy Mleczce. W kwestii odkomarzania rozmawiamy też o części rynku gdzie znajdują się drzewa. Wraz ze starostą prowadzimy negocjacje ws. odkomarzania parku- mówił włodarz. – Nie możemy zapomnieć, że odkomarzanie to proces mocno ingerujący w środowisko. Firmy, które się tym zajmują twierdzą, że środki przez nich używane nie szkodzą pszczołom, ale pszczelarze mówią co innego. Nie chcielibyśmy zabijać tak bardzo potrzebnych pszczół. Chcielibyśmy odkomarzyć również place zabaw dla dzieci, ale musimy mieć pewności, że te środki nie są w żadnym stopniu szkodliwe dla najmłodszych, decyzję o odkomarzaniu w kolejnych miejscach zostaną podjęte niebawem-zapowiedział Leszek Kisiel.

Koszty odkomarzania są spore. Przy odkomarzaniu jednego hektara mówimy o kwotach od 500 zł do 1500 zł, wszystko zależy do tego, ile hektarów zdecydujemy się odkomarzyć i jaka będzie używana metoda oraz środki. Równolegle trwają negocjacje z firmą. Odkomarzenie Zajazdu Pastewnik wraz z brzegiem Mleczki to teren dwóch hektarów, Ośrodka na ul. Budowlanych to grubo ponad pięć. 


BO

 

Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow