„Przekręcone liczniki”, ile ich ujawniono od początku roku?     

Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow

„Przekręcone liczniki”, ile ich ujawniono od początku roku?     

Cofanie liczników to prawdziwa plaga, jeśli chodzi o używane samochody. Co gorsze, ten problem nie dotyczy tylko starych aut. Nawet w nowych pojazdach przebieg może być "przekręcony", a to oznacza problemy podczas policyjnej kontroli. od 1 stycznia policjanci mają obowiązek spisać stan drogomierza. Ile przypadków przekręconych liczników ujawniono w powiecie przeworskim?


Zmiany weszły w życie w styczniu tego roku. Policjanci dostali bowiem nowe uprawnienia, które pozwalają im sprawdzić stan licznika. Policjant ma obowiązek zweryfikować stan wyświetlany na pulpicie auta z danymi, które znajdują się w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.


– Od 1 stycznia 2020 do 10 marca  policja wszczęła 25 postępowań ws. zmiany wskazań drogomierza pojazdu- poinformowała Justyna Urban, Rzecznik Prasowy Policji w Przeworsku.


Zgodnie z art. 306a Kodeksu Karnego, "kto zmienia wskazanie drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5". Taka sama kara może dotknąć osobę, która zleca komuś innemu "przekręcenie" licznika. W wypadku tzw. mniejszej wagi, sprawca podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.


BO

Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow