„Przekręcone liczniki”, ile ich ujawniono od początku roku?     

Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow

„Przekręcone liczniki”, ile ich ujawniono od początku roku?     

Cofanie liczników to prawdziwa plaga, jeśli chodzi o używane samochody. Co gorsze, ten problem nie dotyczy tylko starych aut. Nawet w nowych pojazdach przebieg może być "przekręcony", a to oznacza problemy podczas policyjnej kontroli. od 1 stycznia policjanci mają obowiązek spisać stan drogomierza. Ile przypadków przekręconych liczników ujawniono w powiecie przeworskim?


Zmiany weszły w życie w styczniu tego roku. Policjanci dostali bowiem nowe uprawnienia, które pozwalają im sprawdzić stan licznika. Policjant ma obowiązek zweryfikować stan wyświetlany na pulpicie auta z danymi, które znajdują się w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.


– Od 1 stycznia 2020 do 10 marca  policja wszczęła 25 postępowań ws. zmiany wskazań drogomierza pojazdu- poinformowała Justyna Urban, Rzecznik Prasowy Policji w Przeworsku.


Zgodnie z art. 306a Kodeksu Karnego, "kto zmienia wskazanie drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5". Taka sama kara może dotknąć osobę, która zleca komuś innemu "przekręcenie" licznika. W wypadku tzw. mniejszej wagi, sprawca podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.


BO

Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow