Powiatowe Obchody Dnia Strażaka

Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow

Powiatowe Obchody Dnia Strażaka

12 maja br. w Przeworsku na Rynku odbyły się uroczyste Powiatowe Obchody Dnia Strażaka. Rozpoczęły się one uroczystym przemarszem przez miasto połączonym z przejazdem  kolumny pojazdów pożarniczych, ustawionych według roku produkcji. Dzięki takiemu zestawieniu widzowie mogli się przekonać jak zmieniało się wyposażenie straży pożarnych. O godz. 15:00 w bazylice rozpoczęła się uroczysta msza święta w intencji strażaków i ich rodzin odprawiona przez księży z terenu powiatu przeworskiego oraz kapelana wojewódzkiego strażaków ks. Pawła Samborskiego.

Po mszy pododdziały przemaszerowały na przeworski rynek gdzie rozpoczęła się główna uroczystość. Wśród zaproszonych gości byli obecni parlamentarzyści Anna Schmidt-Rodziewicz i Bogdan Rzońca a także przedstawiciele biur Tomasza Poręby oraz senatora Mieczysława Golby. Meldunek o rozpoczęciu uroczystości Zastępcy Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Danielowi Dryniakowi złożył dowódca uroczystości mł. bryg. Adama Jurkiewicza. Następnie przybyłych gości powitał Komendant Powiatowy PSP w Przeworsku kpt. Marcin Lachnik, który przeczytał list, jaki do strażaków i druhów skierował Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Poseł Bogusław Rzońca odczytał list, jaki do komendanta powiatowego skierował Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji pan Jarosław Zieliński. Listy z życzeniami przekazali również Senator RP Mieczysław Golba, Pani Wojewoda Ewa Leniart, oraz dowódca 34 batalionu lekkiej piechoty z Jarosławia mjr Marcin Piętnik. Podczas uroczystości Starosta Przeworski Bogusław Urban zrobił strażakom niespodziankę, przekazując nowoczesnego drona, dzięki któremu strażacy będą mieli możliwość oglądania terenu akcji z lotu ptaka. Wszystkim strażakom i druhom dziękował również Członek Zarządu Głównego OSP druh Wiesław Kubicki.

 Dla mieszkańców Przeworska i całego powiatu strażacy i druhowie przygotowali wiele atrakcji i niespodzianek. Koncert orkiestry dętej z OSP Gać, występ dziewczyn z grupy tanecznej Finezja z Tryńczy, pokazy sprzętu strażackiego, działań ratowniczych i gaśniczych, konkursy dla dzieci. To wszystko mogli zobaczyć mieszkańcy powiatu dodatkowo kosztując pysznej strażackiej grochówki.

Dzień strażaka to również okazja do wręczenia awansów na wyższe stopnie służbowe, które otrzymali:

– bryg. Tomasz Dzień

– mł. bryg. Mirosław Kolano

– mł. bryg. Adam Jurkiewicz

– kpt. Janusz Waniowski

– asp. szt.  Grzegorz Lonc

Ponadto nominację na pierwszy stopień oficerski, które wręczone zostały na uroczystościach centralnych z okazji Dnia Strażaka w dniu 4 maja 2019 r. w Warszawie otrzymał mł. kpt. Eryk Poterek.

Odznaczeniami Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej nadawanymi przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji wyróżnienie zostali Brązową odznaką zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej:

– sekc. Marek Cwynar

– sekc. Marek Lorenowicz

Odznaczony Złotym znakiem związku OSP RP został:

Druh Ryszard Jędruch.

Dyplomem Komendanta Głównego PSP wyróżniony został asp. sztab. Tomasz Flak. Wręczono również srebrne i brązowe Medale za Zasługi dla Pożarnictwa oraz odznaki Strażak Wzorowy.

 

http://przeworsk.info

 

Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow