Powiat przeworski wśród samorządów z najwyższą śmiertelnością

Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow

Powiat przeworski wśród samorządów z najwyższą śmiertelnością

Brak dostępu do lekarzy, przychodnie zamknięte jak twierdze, odkładane zabiegi i operacje, opieka medyczna w naszym kraju kuleje i to przynosi swoje dramatyczne żniwo.  Powiat przeworski w niechlubnej czołówce jeśli chodzi o śmiertelność. Na 380 powiatów w Polsce nasz znajduje się w pierwszej dwudziestce dramatycznego rankingu. Czy nie czas zadbać o zdrowie mieszkańców? Skąd ta ogromna śmiertelność?


Dane dotyczące zgonów z października 2020 nie pozostawiają złudzeń. W każdym  województwie odnotowano ogromny przyrost zgonów względem ubiegłego roku. W tej smutnej statystyce niestety na pierwszym miejscu jest woj. podkarpackie, w którym przyrost zgonów wynosił aż 84 proc., na drugim miejscu jest woj. małopolskie z 65 proc. przyrostu zgonów, na trzecim świętokrzyskie – 61 proc. Najniższy wzrost odnotowało woj. zachodniopomorskie 17 proc. Wśród 380 powiatów, aż 8 z naszego województwa znajduje się w pierwszej dwudziestce przyrostu zgonów. Na tej niechlubnej liście na miejscu 6 znajduje się pow.  strzyżowski – 180 proc. przyrostu zgonów, na 9 dębicki – 161 proc.,  na 10 Przemyśl jako miasto na prawach powiatu – 159 proc., na 11 krośnieński – 159 proc., na 13 przeworski – 145 proc., na 17 jarosławski – 130 proc.


W Polsce największy przyrost zgonów nastąpił w powiecie bieruńsko-lędzińskim ( woj. śląskie) – 373 proc., ale już na dwóch kolejnych miejscach są powiaty z Podkarpacia – pow. bieszczadzki – 360 proc. przyrostu zgonów i ropczycko-sędziszowski – 252 proc.


Od marca 2020 odkąd zmagamy się z pandemią koronawirusa w powiece przeworskim na COVID19 zmarło 35 osób. Czy nie należy zając się ogromnym wzrostem śmiertelności na naszym terenie i ułatwić mieszkańcom dostęp do Służby Zdrowia? Czy decyzja o karetce specjalistycznej, która od 1 stycznia 2021 być może nie będzie jeździć z lekarzem jest dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji? Nasz powiat będą obsługiwać karetki specjalistyczne z powiatów ościennych. Jeśli teraz ktoś czekał długo na lekarza, a o jego życiu decydowały minuty, czy nawet sekundy, teraz poczeka jeszcze dłużej? Czy już nie poczeka?


TMP

Fot. źródło: https://konkret24.tvn24.pl/

Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow