Pamiętać…

Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow

Pamiętać…

W związku z 75. rocznicą wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady „Auschwitz-Birkenau”, 28 stycznia odbyło się spotkanie pt. „Pamiętać”. W uroczystości poświęconej pamięci pomordowanych Żydów przeworskich uczestniczyli z-ca burmistrza Wojciech Superson oraz Sekretarz Miasta Przeworska Agnieszka Zakrzewska.

Zgromadzeni na prelekcji uczniowie przeworskich szkół wraz z wychowawcami wysłuchali wykładu Anny Dawidowicz – Trząskalskiej o fenomenie powstania państwa Izrael, języku hebrajskim, Jerozolimie i kulturze żydowskiej. Pouczającą i przejmującą relacją podzieliła się również Judith Elkin z USA, która jako świadek historii opowiedziała dlaczego przyjeżdża na Podkarpacie i uczestniczy w Obchodach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Na zakończenie spotkania, w hołdzie pomordowanym, Niepubliczna Szkoła Muzyczna II stopnia w Przeworsku przedstawiła program artystyczny.

Obóz Auschwitz-Birkenau był największym hitlerowskim obozem koncentracyjnym i miejscem zagłady Żydów w Polsce. Dla wielu stał się jednocześnie symbolem terroru i ludobójstwa. 27 stycznia 1945 roku nastąpiło wyzwolenie obozu. Tragiczne karty naszej historii zobowiązują do pamięci o tych wydarzeniach i szacunku wobec ich uczestników.

UM Przeworsk

Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow