Ogólnopolski Policyjny Dzień Odblasków w powiecie

Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow

Ogólnopolski Policyjny Dzień Odblasków w powiecie

W ramach akcji pn „Ogólnopolski Policyjny Dzień Odblasków” policjanci realizowali działania profilaktyczne ukierunkowane na niechronionych uczestników ruchu drogowego. W ich trakcie przypominali jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych i jaki mają one wpływ na bezpieczeństwo.
Celem akcji jest zachęcanie jak największej liczby pieszych do korzystania z elementów odblaskowych. Jest to ważne, zwłąszcza po zmroku, nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale również w obszarze zabudowanym na nieoświetlonych lub słabo oświetlonych odcinkach dróg.

Wczoraj policjanciruchu drogowego w ramach prowadzonej akcji, rozmawiali z pieszymi o tym, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych, aby być  widocznym na drodze. Każdy pieszy biorący udział w działaniach otrzymał od policjantów odblaskową opaskę. Kierowcom natomiast przypominali o tym, aby przestrzegali przepisów ruchu drogowego wobec pieszych.

Według przepisu Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym w Polsce obowiązuje używanie elementów odblaskowych po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, my jednak zachęcamy, aby nosić je również w obszarze zabudowanym. Na nieoświetlonych ulicach,  po zmierzchu, kierowcy zazwyczaj widzą jedynie światła pojazdu jadącego z przeciwnego kierunku, pieszego zauważają w ostatniej chwili. Jeżeli kierowca zauważy wcześniej takiego pieszego, który posiada element odblaskowy, to zyskuje kilka cennych sekund, aby móc ewentualnie wykonać manewr obronny. Takie elementy odblaskowe należy nosić na wierzchniej odzieży. Prawidłowo noszone powinny być umieszczone na takiej wysokości, aby znalazły się w polu działania świateł pojazdu.

 

Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow