Las Woda i Blues – XVI Ogólnopolski Festiwal Bluesowy 2024
25 kwietnia, 2024Badanie Osteoporozy w Przeworsku – zbadaj swoje kości!
30 października, 2023W sobotę znów gramy!!!
11 września, 2024Przekroczył prędkość o 55 km/h! Stracił prawo jazdy
11 września, 2024VI sesja Rady Powiatu Przeworskiego VII kadencji
11 września, 2024Nowa inicjatywa dla lokalnych firm – „Daj się znaleźć!”
10 września, 2024VII Bieg Uliczny Brzostek – Sukces Mieszkańca Przeworska
10 września, 2024Jubileusz 120-lecia Przeworskiej Kolei Dojazdowej „Pogórzanin”
10 września, 2024Laura Szawan z Przeworska z srebrnym medalem
9 września, 2024Obowiązki odśnieżania, kary i odszkodowania
Obowiązki odśnieżania, kary i odszkodowania
Z odśnieżaniem chodników wiąże się wiele nieporozumień. Nie jest to dziwne, gdyż przepisy nakładające obowiązki na właścicieli nieruchomości są dość skomplikowane. Wyjaśniamy, kto i w jakich okolicznościach ma obowiązek zajęcia się chodnikiem i drogą, gdy zacznie sypać śnieg albo ich powierzchnię skuje lód.
Kto ma odśnieżać drogi publiczne?
Najłatwiejsza sytuacja jest z drogami – tymi zajmuje się właściciel lub zarządca drogi. To oznacza, że drogi publiczne są odśnieżane (w różnej kategorii odśnieżania oznaczającej szybkość reakcji, jaką musi wykazać się zarządca) bez udziału właścicieli nieruchomości, przy których są wytyczone. Inaczej ma się sprawa z chodnikami.
Odśnieżanie chodnika – do kogo należy ten obowiązek?
– Zgodnie z ustawą o utrzymaniu porządku i czystości w gminach na właścicielu nieruchomości ciąży obowiązek odśnieżania chodnika, jeśli jest on bezpośrednio przyległy do tej nieruchomości – wyjaśnia rzecznik straży miejskiej w Bydgoszczy.
Kluczowe jest tutaj sformułowanie „bezpośrednio przyległy”, jeśli bowiem chodnik od nieruchomości dzieli na przykład pas zieleni, to obowiązek utrzymania go w czystości spada już na gminę (lub na spółdzielnię mieszkaniową, jeśli trakt leży na jej terenie).
– Ponadto właściciel nieruchomości nie jest zobowiązany do odśnieżania chodnika w sytuacji, gdy dopuszczono na ulicy płatny postój (np. gmina uruchomiła tam system płatnego parkowania). Wtedy obowiązek ten ciąży na zarządcy drogi – informuje rzecznik.
Kary za nieodśnieżony chodnik
Co dzieje się, gdy mimo prawnego obowiązku właściciel nieruchomości się z niego nie wywiązuje? Wszystko zależy do tego, gdzie znajduje się dany chodnik. Jeśli są to trakty piesze w centrach miast, tam gdzie przechodniów jest najwięcej, można spodziewać się błyskawicznej interwencji straży miejskiej. O wiele łatwiej zdyscyplinować jest właścicieli czy zarządców budynków wielorodzinnych (którzy doskonale zdają sobie jednak sprawę z ciążących na nich obowiązkach). Nieco trudniej jest z właścicielami domów jednorodzinnych.
– Sytuacje są różne, może być tak, że ktoś mieszka sam, wyszedł do pracy, a w tym czasie zaczyna padać śnieg i chodnik jest zaśnieżony. Trudno karać taką osobę, bo jak wróci, zajmie się odśnieżaniem – uważa rzeczniki.
Zupełnie inaczej jest wtedy, gdy widać, że właściciel w ogóle o chodnik nie dba, a zaniedbania przeciągają się w czasie. – Mamy wtedy do czynienia z wykroczeniem, a interwencja może zakończyć się pouczeniem lub nałożeniem mandatu. W niektórych wypadkach można się również spodziewać wystąpienia o ukaranie do sądu (a wtedy kara może być wyższa – red.) – twierdzi rzecznik.
Nawisy śnieżne nad chodnikiem. Kto ma usunąć sople?
Strażnicy nie będą w ogóle czekać na działania właściciela, jeśli okaże się, że nawisy śnieżne albo sople zwisają z dachów nad chodnikami. Ich opadnięcie może stanowić realne zagrożenie dla przechodniów. Do czasu usunięcia sopli przez właściciela strażnicy mogą ogrodzić teren, by nie przechodzili w takim zagrożonym miejscu ludzie.
– Kwestie dachów i ich odśnieżania regulują przepisy prawa budowlanego, a właściwym organem do interwencji jest powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. Straże miejskie i gminne nie mogą wkraczać w te kompetencje. Inaczej jest wtedy, gdy sople zaczną stanowić zagrożenie dla osób przechodzących na dole. Stwarzanie takiego zagrożenia podlega już pod kodeks wykroczeń. My – po odgrodzeniu terenu – możemy zobowiązać właściciela lub zarządcę poleceniem porządkowym do natychmiastowego usunięcia takich nawisów. Wymaga to jednak skorzystania z usług specjalistycznej firmy ewentualnie poproszenia o wsparcie strażaków, którzy raczej nie odmawiają w takich wypadkach pomocy – zauważa rzecznik.
Autor: Sławomir Bobbe, Artykuł oryginalny: regioDOM