O sądzie nad Judaszem z Pruchnika poinformowały wszystkie wielkie światowe media…

Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow

O sądzie nad Judaszem z Pruchnika poinformowały wszystkie wielkie światowe media…

Wielu mieszkańców pobliskiej Kańczugi pamięta zwyczaj biczowania kukły Judasza, który w Pruchniku(pow.jarosławski) ostatnio był praktykowanyzaledwie dziesięć la temu. Mieszkańcy w Wielki Piątek urządzili sąd nad Judaszem, którego kukła była wystylizowana na przysłowiowego Żyda z pejsami! Mieszkańcy najpierw powiesili kukłę na słupie elektrycznym, potem  biczowali, a  następnie ciągnęli po ulicach miasteczka. Na koniec Judaszowi obcięto głowę, a korpus wrzucono do rzeki i spalono! Media głównego nurtu, przedstawiciele kościoła katolickiego oraz Światowy  i Kongres Żydów potępiły kontrowersyjną tradycję. 


Dwa dni po przysłowiowym zabójstwie kukły Żyda w Pruchniku nikt nie przyznaje się do organizacji sądu nad Judaszem. Cała historia z Pruchnika, która zbulwersowała wszystkie środowiska żydowskie na świecie, rozpoczęła się Wielki Czwartek tuż przed północą. Z relacji lokalnych włodarzy wiadomo, że kukłę Żyda, czterech mężczyzn w kominiarkach przyniosło do centrum miasteczka i powieszono na słupie elektrycznym przy ul. Jana Pawła II. Obok pejsatej postaci z wielkim nosem i jarmułką, która miała być Judaszem powieszono karteczkę „SĄD o 15.00”. Na kukle było napisane „JUDASZ 2019. ZDRAJCA”   W Wielki Piątek, kiedy cały chrześcijański świat przeżywał śmierć Jezusa, w Pruchniku urządzono fetę ku uciesze gawiedzi. Jak relacjonują lokalne media, przed piętnastą na ryneczku zebrał się tłum ludzi. W pewnym momencie dwóch mężczyzn odcina kukłę, która na sznurze wleczona jest na plac przed kościołem. Tutaj następuje zapowiadany sąd. Judasz, za to, że zdradził Jezusa jest skazany na 30 razów. Po jednym razie za każdego srebrnika którego dostał.  Do bicia kukły kijkami przystępują dzieci pod przewodnictwem jednego dorosłego. – Jeszcze pięć za to, że chcą odszkodowań od Polski – krzyczy ktoś z tłumu, kiedy pada trzydzieste uderzenie. Dzieci wyraźnie zachęcone przez dorosłych wymierzyły dodatkowe razy kukle. -Za odszkodowania! Ubiczowaną żydowską kukłę zawleczono w pobliże miejskiego targowiska. Po drodze na skrzyżowaniach kukła dostawała kolejne razy. Z tłumu co chwilę ktoś krzyczał coś obelżywego. Rozjuszone dzieci zachęcane przez dorosłych nie tylko okładały kukłę kijami, ale i kopały. Dorośli patrzyli i na to zachowanie i chwiali dzieci. Tłum głośno liczył razy na wypchanej słomą lalce. – Dobrze, mały. Szacun! – mówi jakiś człowiek do chłopca, który właśnie skopał głowę kukły. – Bij w brzuch – instruuje syna ojciec. – Lej! – zachęca ktoś inny. Ciągle wleczona ulicami kukła wzbudziła spore zainteresowanie. Nie wszyscy jednak chwalili ideę, bo Pruchnik to miasto w którym od XVI wieku mieszkali Żydzi! Istniała tam żydowski dom modlitwy i założono gminę wyznaniową. Były czasy, że Żydów było tyle samo co katolików. Ciągle jest tam mnóstwo żydowskich osad i pamiątek. 


Wreszcie tłum ludzi z kukłą po długim przemarszu przez miasteczko trafił na most na Mleczce. Jeden z uczestników fety odcina głowę kukle. Pejsata głowa trafia do czarnego worka foliowego. Ktoś rozciął korpus Judasza i podpalił słomę, która był wypełniony.  Kukła przez chwilę płonie na mostku, po czym zostaje wrzucona do wody. 


Informacje o tym szokującym zwyczaju, który mieszkańcy Pruchnika postanowili odświeżyć lotem błyskawicy dotarła di o środowisk żydowskich na całym świcie.  W wydanym przez World Jewish Congress  komunikacie zaznaczono, że źródłem zaniepokojenia Kongresu były doniesienia o tym, że powieszona i spalona podobizna Judasza Iskarioty "była wykonana w taki sposób, by wyglądać jak stereotypowe wyobrażenie Żyda".


W imieniu WJC na temat incydentu wypowiedział się dyrektor wykonawczy i jeden z wiceprezesów Światowego Kongresu Żydów, Robert Singer.-Żydzi są głęboko zaniepokojeni upiornym odradzaniem się średniowiecznego antysemityzmu, który prowadził do niewyobrażalnej przemocy i cierpień – zaznaczył w swej wypowiedzi Singer. Można się tylko zastanawiać, jaka byłaby reakcja Jana Pawła II, który uczył katolików w swej ojczystej Polsce i na całym świecie, że antysemityzm jest grzechem przeciwko Bogu i człowiekowi, na tak jawne odrzucenie jego nauk. Możemy tylko mieć nadzieję, że Kościół oraz inne instytucje uczynią wszystko, co w ich mocy, by pokonać te przerażające przesądy, które są plamą na dobrym imieniu Polski – czytamy w komunikacie.

Światowy Kongres Żydów jest międzynarodową organizacją reprezentującą społeczność żydowską w 100 krajach.


Zwyczaj biczowania kukły Judasza potępili także przedstawiciele kościoła katolickiego . Światowe media jak mantrę powtarzają historię z pobliskiego Pruchnika, która ma być dowodem antysemityzmu Polaków. 


BO

 

 

 

Zdjęcia tutajhttps://www.se.pl/wiadomosci/polska/szokujacy-sad-nad-judaszem-aa-jA42-XYpz-zuy7.html

Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow