Nowe zasady funkcjonowania w przestrzeni publicznej 

Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow

Nowe zasady funkcjonowania w przestrzeni publicznej 

Koronawirus w Polsce. Zmiany w ograniczeniach od poniedziałku 20 kwietnia:


Zniesiony zostaje ogólny zakaz przemieszczania się. Oznacza to, że dozwolone jest przemieszczanie się w celach rekreacyjnych, np. chodzenie na spacery, bieganie, czy jazda na rowerze. Do tej pory możliwość korzystania z tych aktywności budziła liczne wątpliwości.


Otwarty zostaje wstęp do lasów i parków. Zamknięte pozostają place zabaw.


Więcej osób może uczestniczyć w uroczystościach religijnych, np. w mszach. Do tej pory limitem było pięć osób (nie licząc osób sprawujących kult, np. księży) . Od poniedziałku obowiązuje zasada, że w obrzędzie może uczestniczyć jedna osoba na każde 15 mkw. pomieszczenia, w którym się on odbywa. Przykładowo w kościele o powierzchni 600 mkw. może przebywać 40 osób.


W pogrzebach może uczestniczyć do 50 osób (nie licząc osób sprawujących kult religijny i pracowników zakładu pogrzebowego). Do tej pory limit ten wynosił pięć osób.


Osoby powyżej 13. roku życia mogą przemieszczać się bez opieki osoby dorosłej. Do tej pory wszyscy niepełnoletni nie mogli sami wychodzić z domów.


Więcej osób może robić zakupy w tym samym czasie. W mniejszych sklepach (do 100 mkw. powierzchni) od poniedziałku obowiązuje limit czterech klientów na jedną kasę (do tej pory było to trzech klientów). Inaczej wyglądają zasady dotyczące większych sklepów. Tam, podobnie jak w kościołach, może przebywać jedna osoba na każde 15 mkw. powierzchni. Przykładowo, w supermarkecie o powierzchni 3 tys. mkw. zakupy może robić w tym samym czasie 200 klientów.


"Godziny dla seniorów", czyli możliwość robienia zakupów wyłącznie przez osoby powyżej 65. roku życia między 10 a 12, obowiązują tylko od poniedziałku do piątku (do tej pory obowiązywały we wszystkie dni tygodnia).


O odwołaniu niektórych restrykcji poinformowali w piątek premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski. – Koronawirus ciągle bardzo mocno ogranicza życie w Polsce, ale od poniedziałku zaczniemy powoli odmrażać nasze codzienne życie – zapowiedział wówczas szef rządu na konferencji prasowej.


W niedzielę po południu opublikowano rozporządzenie wprowadzające powyższe zasady.


Koronawirus w Polsce. Jakie ograniczenia pozostają w mocy?
Niezależnie od poniedziałkowych zmian w naszym kraju wciąż obowiązują następujące restrykcje:
W miejscach publicznych musimy zakrywać usta i nos
Piesi muszą zachować między sobą odstęp 2 m
Środkami transportu publicznego może podróżować maksymalnie tylu pasażerów, ile wynosi połowa miejsc siedzących. Przykładowo, jeśli w autobusie jest 20 siedzeń, może nim jechać 10 osób
Zamknięte są bary, restauracje, hotele, teatry, kina, muzea i filharmonie
Zamknięte są salony fryzjerskie, kosmetyczne i tatuażu oraz siłownie i baseny
Zamknięte są sklepy w centrach handlowych (z wyjątkiem sklepów spożywczych, drogerii czy aptek)
Zamknięte są sanatoria
Nie można prowadzić rehabilitacji z wyjątkiem szczególnie ciężkich przypadków
Wszyscy wracający z zagranicy muszą przejść kwarantannę
Nie można organizować imprez, spotkań i konferencji
W weekendy zamknięte pozostają markety budowlane
Sklepy muszą zapewnić klientom rękawiczki ochronne i środki dezynfekujące
Odstępy między stanowiskami pracy powinny wynosić 1,5 m

 

Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow