Koronawirus – ogromny poziom dezinformacji

Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow

Koronawirus – ogromny poziom dezinformacji

Szanowni Państwo codziennie zbieramy dla Was informacje dotyczące koronawirusa, oraz jak do tej pory, wszystkie interesujące wieści z powiatu, aby przekazać je naszym Czytelnikom. Jednak przeraża nas poziom dezinformacji, tak wielu, w służbach rządowych. Niedopowiedzianych  treści jest więcej niż wszystkich chorych w całym kraju. 


Od początku walki z koronawirusem w Polsce staramy się Państwu przekazywać wszystkie najbardziej istotne wiadomości. Ostatnimi czasy zasypujecie nas Państwo wiadomościami z pytaniami, na które nie możemy Wam odpowiedzieć (chociaż czasem bardzo chcemy).  Nie możemy podać informacji skąd pochodzą osoby chore, bo takowych nie podaje Wojewódzka Stacja Sanitarno Epidemiologiczna. Na samym początku tej walki nie było możliwości podania nawet ile jest osób w kwarantannie w danym powiecie czy mieście!  To nie jest nasza zła wola. 


Kiedy poinformowaliśmy o pierwszym pacjencie z powiatu przeworskiego, który jest zarażony koronawirusem, dyrektor przeworskiego Sanepidu umieścił informację na swoim Facebooku, że to nie prawda. Jednak bardzo szybko ją usunął. Wówczas zapytaliśmy Rzecznika Prasowego Wojewody Podkarpackiego i kilka razy powtarzaliśmy to pytanie. Ile dokładnie jest osób zarażonych w powiecie przeworskim i czy ktoś się pomylił podając dane o pierwszej osobie z powiatu przeworskiego, kiedy jej tam nie było (30/03/2020). Od 30 marca po dzień dzisiejszy (05/04/2020) słyszymy tą samą informację. „Trwa wyjaśnianie. Na chwilę obecną nie ma podstaw, aby twierdzić, że osób  zarażonych w powiecie przeworskim jest 3, a nie 4”. Te słowa każdego dnia słyszymy od Małgorzaty Waksmundzkiej – Szarak, Rzecznika Prasowego Wojewody Podkarpackiego. Przeworska Stacja Sanitarno Epidemiologiczna nie udziela żadnych, absolutnie żadnych informacji, odsyłając do stacji wojewódzkiej i służb wojewody. 


Jak ktoś pisze do nas, że  informacje od Służb Wojewody, czy z Ministerstwa Zdrowia  powinniśmy potwierdzać u starosty przeworskiego to znaczy, że absolutnie nie ma pojęcia o tym co pisze. O zabójstwo na terenie powiatu przeworskiego też nie zapytamy starostę choć to na jego terenie. Policję owszem, Prokuraturę, ale nie starostę. TO NIE JEST INSTYTUCJA, KTÓRA MA WIEDZĘ INNĄ NIŻ STACJA SANITARNO EPIDEMIOLOGICZNA W PRZEWORSKU. Nawet jeśli wiedzą coś więcej, bo dowiedzieli się nieoficjalnie, to nie mogą tego przekazać. Starosta może  np. przekazać informacje  o tym jaką pomoc udzielił w związku z koronawirusem dla mieszkańców czy przedsiębiorców.


Informacja z Policji też jest mocno okrojona. W Komendzie Powiatowej nie możemy dowiedzieć się żadnych szczegółowych informacji. ŻADNYCH. Wszystko o koronawirusie ma tłumaczyć Komenda Wojewódzka. A tam, na pytanie ile osób w dniu wczorajszym uciekło z kwarantanny, pada odpowiedź „Około dwudziestu. Od początku prowadzenia działań około 200 osób nie zastosowało się do zaleceń” – informuje Marta Tabasz – Rygiel. Policja ma szczegółowe, dokładne dane. Mogłaby je podać, ale tego nie robi, bo ktoś tego zabrania. Policja wie ile osób nie zastosowało się do kwarantanny i uciekło, wie dokładnie. Nikt z Komend Powiatowych nie podaje do Komendy wojewódzkiej „Dzisiaj w naszym powiecie, policjanci ujawnili około 3 osoby, które nie były w domu, a powinny”. 


Staramy się przekazywać informacje tylko ze sprawdzonych źródeł, choć czasem jest to naprawdę trudne. Ciężko mieć pretensje do ludzi, którzy tylko wykonują polecenia, ale nie łudźmy się wszyscy, że jesteśmy informowani należycie. 


Kiedy nagminnie pytacie nas Państwo czy osoby chore z powiatu przeworskiego są z kwarantanny, czy chodzili i zarażali. Nie podamy takich informacji, jeśli nikt ich nie potwierdzi. Niestety nikt tego nie robi. 


Nawet, kiedy pytaliśmy w przeworskim szpitalu o kobietę zarażoną koronawirusem, która pochodziła z powiatu leżajskiego najpierw spotkaliśmy się ze ścianą oporu. Chociaż całe miasto mówiło o personelu na kwarantannie, panowała  zmowa milczenia. Dopiero po długich rozmowach dostaliśmy stanowisko szpitala, które niezwłocznie przedstawiliśmy Państwu.


Bardzo chcemy ogłaszać tylko dobre informacje. Naprawdę robimy dużo, żeby takowe znaleźć i Państwu przekazać. Ten trudny czas  w końcu minie i znów będziemy się kłócić o fajerwerki w sylwestra. Na razie musimy mierzyć się z tym co jest. Będziemy przekazywać dla Państwa informacje jak do tej pory. Korzystając z dotychczasowych źródeł, ale mamy nadzieję, że chociaż odrobinę pokazaliśmy Państwu jak w tym czasie działają niektóre instytucje. Tymczasem zostańcie w domu i trzymajcie się zdrowo!


Twoje miasto Przeworsk

Dziękujemy, że czytasz mojprzeworsk.pl

Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow