Dzieci z  „dwójki” uczyły się rozpoznawać udar

Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow

Dzieci z  „dwójki” uczyły się rozpoznawać udar

Udar mózgu jest jedną z głównych przyczyn zgonów w Polsce. Prawie 80 tys. osób rocznie choruje na te przypadłość Najważniejsze w leczeniu jest pierwsze cztery godziny… aby odpowiednio zareagować trzeba umieć udar rozpoznać, dlatego tak ważne są zajęcia, które w SP 2 w Przeworsku poprowadziły lek. neurolog Anna Kozak- Sykała, oraz dr. biologii Małgorzata Cieślawska. 


Zajęcia z uczniami odbywały się w Szkole Podstawowej nr 2 w Przeworsku 6 czerwca 2019 roku. Zainicjowała je nauczycielka wychowania fizycznego mgr. Danuta Piekło. Zajęcia prowadziły dr. biologii Małgorzata Cieślawska, która tłumaczyła dzieciom co o jest udar, jak go rozpoznać, jak reagować i ile osób zapada na tę przypadłość oraz lek. neurolog Anna Kozak- Sykała.


Każdego roku w Polsce odnotowuje się 70-80 tys. przypadków udaru mózgu i około 30 tys. spowodowanych tą chorobą zgonów. To oznacza, że średnio co 8 minut dochodzi w Polsce do udaru mózgu. Prawie połowa chorych umiera. Udary to pierwsza przyczyna niepełnosprawności oraz trzecia przyczyna zgonów osób po 40. roku życia. Co roku aż 1,7 mln osób na świecie umiera lub staje się niepełnosprawnymi z powodu udaru mózgu. W powiecie przeworskim rocznie na udar choruje 250-300 osób).


Najmłodsi uczyli się jak rozpoznać udar, co to właściwie jest,  co się przyczynia do tego schorzenia, jak go unikać i jak reagować w przypadku gdy przypuszczają, że u kogoś mógł rozpocząć się udar. 


Uczniowie z dwójki dowiedzieli się najistotniejszych kwestii. Wraz z prowadząca zajęcia rozmawiali o tym, że udar pojawia się niespodziewanie, ktoś śmieje się, rozmawia i w jednej chwili traci równowagę, jego mowa staje się bełkotliwa i skarży się na ostry ból głowy. – Nie należy lekceważyć takich objawów, bo są to właśnie pierwsze symptomy świadczące o udarze mózgu.


Przyczyną udaru są zaburzenia krążenia w mózgu. W większości przypadków udar mózgu wywołany jest niedokrwieniem, czyli zamknięciem naczynia, które doprowadza krew do mózgu. Ryzyko wystąpienia udaru zwiększa się znacznie wraz z wiekiem ale też związane jest z niektórymi chorobami takimi jak: nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą i chorobami serca. Utrzymywanie prawidłowego poziomu krążenia kwi i zapobieganie oraz leczenie wspomnianych chorób decyduje o przeżyciu chorego. -Do udaru dochodzi najczęściej u osób powyżej 60 roku życia i najczęściej jest to udar niedokrwienny. Dotyka on również osób młodych i wtedy ma on bardziej dramatyczny przebieg, ponieważ związany jest z krwotokiem w jamie czaszki. 


Udar często poprzedza silny ból głowy, pojawia się częściowy niedowład czy paraliż rąk albo nóg. Dochodzi również do problemów ze swobodnym wypowiadaniem się. Jeśli dotknął prawej półkuli, zaburzenia pojawiają się po lewej stronie i na odwrót. Wtedy właśnie potrzebna jest szybka reakcja. Od tego jak szybko pomożemy choremu zależy jego szybki powrót do zdrowia. Ten, kogo dotknął udar mózgu powinien jak najszybciej trafić do szpitala, najlepiej na specjalistyczny oddział. Znając powyższe objawy, powinniśmy jak najszybciej wezwać pogotowie ratunkowe. 


Lek. neurolog Anna Kozak- Sykała zaznaczała, że kluczowe są cztery godziny od wystąpienia udaru mózgu. Jeśli w tym czasie chory dotrze do szpitala, ma szanse wyjść z choroby bez szwanku.


W przeworskiej placówce działa „telefon udarowy”. Jeśli chory trafi szybko do szpitala, bezpośrednio dzwoni się na odział nu neurologiczny gdzie trafia osoba z rozpoznanym udarem i natychmiast wdrażane jest leczenie. TYLKO NATYCHMIASTOWA REAKCJA MOŻE FAKTYCZNIE POMOC CHOREMU! 


Małgorzata Cieślawska, która współpracuje ze Stowarzyszeniem udarowców i prowadząca zajęcia szeroko opowiedziała o tym, co zrobić, żeby udaru uniknąć, oraz jak rozpoznać pierwsze jego symptomy.


Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z tymi danymi. Szczegółowe informacje są dostępne na stronach stopudarom.pl i udarowcy.pl


BO

Fotorelacja tutaj

Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow