Burmistrz podpisał umowę na podmiejską kolej aglomeracyjną

Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow

Burmistrz podpisał umowę na podmiejską kolej aglomeracyjną

Marszałek Władysław Ortyl i wicemarszałek Ewa Draus, burmistrz Przeworska Leszek Kisiel oraz kilkunastu samorządowców reprezentujących podkarpackie gminy złożyli przedwczoraj (24/09/2019) podpisy na dokumentach, które są kolejnym krokiem do powstania Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej.


Podmiejska Kolej Aglomeracyjna to wielki projekt infrastrukturalny, realizowany przez samorząd województwa wraz z PKP PLK S.A. oraz samorządami gminnymi. Projekt „Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej – PKA: Budowa i modernizacja linii kolejowych oraz infrastruktury przystankowej” uzyskał dofinansowanie z Centrum Unijnych Projektów Transportowych w ramach programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.


– Zgromadziliśmy się, aby podpisać z państwem umowy doprecyzowujące zakres rzeczowy w ramach projektu. Wszyscy wiemy, jak istotny jest to projekt z punktu widzenia komunikacji i problemów, z jakimi borykają się samorządy i ich mieszkańcy. Od Przeworska do Dębicy, od Kolbuszowej do Strzyżowa przez węzeł komunikacyjny w stolicy Podkarpacia będzie nas wiodła ta linia. Z tym już nie ma żartów! 550 mln złotych razem z taborem to największy projekt kolejowy, jaki kiedykolwiek realizowaliśmy w samorządzie województwa. Teraz staje się faktem – mówił marszałek Władysław Ortyl tuż przed podpisaniem umowy. Już rozstrzygnęliśmy przetarg na tabor kolejowy, wybrany jest wykonawca. Klamka zapadła – podkreślał marszałek Ortyl.


– Bardzo się cieszę, że miasto Przeworsk jest objęte tym projektem, ułatwi to komunikację kolejową za stolicą województwa, a także z lotniskiem w Jasionce. W ramach projektu miasto zaprojektuje i wybuduje parking przy ul. Lubomirskich, który będzie służył zarówno podróżnym PKP, jak i na tzw. wąskotorówce – podsumował burmistrz Kisiel.

 

Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow