Henryk Cebula w „Starej Aptece”

Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow

Henryk Cebula w „Starej Aptece”

Serdecznie zapraszamy na:

125 – INDYWIDUALNĄ WYSTAWĘ RYSUNKU SATYRYCZNEGO HENRYKA CEBULI

Wernisaż wystawy odbędzie się w „PUB GALERII u Thomasów” – STARA APTEKA w Przeworsku, ul. Rynek 6, w piątek 16 grudnia 2022r. o godzinie 18:03.


Henryk Cebula ur. 1953 Absolwent Jarosławskiego Plastyka oraz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w 1981 u prof. Jerzego Bandury.

Zajmuje się rysunkiem, rysunkiem satyrycznym, rzeźbą i medalierstwem. Wystawiał w Azji, obu Amerykach, Australii oraz wszystkich krajach Europy. Zrealizował rzeźbę plenerową w brązie ,Ławeczka Edwarda Kieferlinga” w Jarosławiu.

W dziedzinie rysunku satyrycznego zadebiutował w 1974 roku publikacją w rzeszowskim periodyku Prometej, jego rysunki drukowano także w Karuzeli, Szpilkach, Radarze, Profilach, Polityce, Wprost i innych. Prowadził stałe rubryki ,,Cebula przyprawia życie” i ,,Cebula z pogranicza” w regionalnej prasie podkarpackiej. Publikował teksty krytyczne do wydarzeń kulturalnych i artystycznych oraz felietony.

Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi, złotą odznaką Zasłużony Działacz Kultury oraz GLORIA ARTIS. W 2000 roku uzyskał nagrodę Jarosław, a w roku 2002 Ratusz Przeworski. Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury w Warszawie nagrodziło go dwukrotnie nagrodą Eryk oraz Srebrną Szpilką.

W latach 1997-2001 pełnił funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. Od 1998 roku prowadził galerię satyry ,,Pirania” w Jarosławiu, gdzie zorganizował ponad 120 wystaw. Uczestnik wielu wystaw (125) indywidualnych w kraju i zagranicą, ponad 2100 udziałów w wystawach zbiorowych, ponad 220nagród w kraju i za granicą.

Ceniony i lubiany przez uczniów pedagog liceum plastycznego. Związany z ,,Plastykiem” od ponad 40 lat.

Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow