Powrót

Są pieniądze na rewitalizację „Pogórzanina”

Sierpień 31, 2019

29 sierpnia br. Starosta Przeworski Bogusław Urban zaprosił przedstawicieli mediów oraz samorządowców na przejazd „Pogórzaninem” na trasie Bachórz-Jawornik Polski przy akompaniamencie Kapeli Ludowej z Gniewczyny. Podczas briefingu prasowego, tuż obok tunelu w Szklarach, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl przekazał informację, że prawie 14 mln zł zostanie przekazanych dla powiatu przeworskiego na realizację zadania związanego z rewitalizacją Przeworskiej Kolejki Dojazdowej, wartego w sumie 20 mln zł. Środki te pochodzić będą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.

 –  Będzie rewitalizowane torowisko, będą rewitalizowane przystanki, także pozostałe miejsca, które będą służyły tej kolejce. Oczywiście, w naszej ocenie jest to pierwszy krok. Chcielibyśmy, aby ten dobry początek znalazł finał w całkowitej rewitalizacji linii w przyszłym regionalnym programie operacyjnym. Chcemy, aby produkt turystyczny, jakim jest „Pogórzanin” stał się jedną z marek województwa podkarpackiego – mówił Władysław Ortyl. Zadeklarował, że w promocję włączy się samorząd województwa.    

            Zarząd Województwa Podkarpackiego, ponownie pochylił się nad wcześniej odrzuconym wnioskiem, dzięki staraniom Pani Minister Anny Schmidt – Rodziewicz. – Myślę, że kolejka jest i powinna być perełką turystyczną powiatu przeworskiego. Skala dofinansowania ze strony województwa podkarpackiego jest ogromna. W takie produkty trzeba inwestować, trzeba przeznaczać pieniądze także na promocyjne wydarzenia, bo przecież mówimy o cyklu wydarzeń kulturalnych i turystycznych, które będą się działy kiedy ta kolejka zostanie odrestaurowana – mówiła Anna Schmidt – Rodziewicz.

            Starosta Przeworski Bogusław Urban podziękował Pani Minister, Panu Marszałkowi i Zarządowi Województwa Podkarpackiego za wsparcie projektu – Projekt ten był zagrożony. Cieszę się, że Zarząd Województwa zauważył zmianę podejścia Zarządu Powiatu Przeworskiego, zmianę funkcjonowania samej kolejki. Zrobiliśmy szereg inwestycji, które umożliwiły nam funkcjonowanie. Uruchomiliśmy szereg inicjatyw z poszczególnymi gminami. Nawiązaliśmy szereg takich powiązań między ochotniczymi strażami pożarnymi, kapelami, przedsiębiorcami. Podpisaliśmy umowę z biurem turystycznym, które promuje naszą ofertę. Zwiększyła się też zdecydowanie liczba przejazdów – mówił Bogusław Urban. Podkreślił, że od czerwca br. kolejką przejechało blisko 15 tys. pasażerów.   

            W drugiej części spotkania, które miało miejsce w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Przeworsku, Starosta Przeworski zaprosił do obejrzenia fragmentu filmu „Ziemia Przeworska” dotyczącego kolejki wąskotorowej, który jest jednym z elementów jej promocji. Inne podejmowane w bieżącym sezonie działania promocyjne przestawił Koordynator kolejki Paweł Tworek, m.in. organizację Powiatowego Dnia Dziecka z Pogórzaninem, realizację wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Dynowie projektu „Opowieści wąskotorowe dla Niepodległej 1904-2019”, uruchomienie dodatkowego weekendowego kursu na trasie Dynów – Jawornik Polski – Dynów, organizację przejazdu „Na ludową nutę z Pogórzaninem” połączonego z poczęstunkiem przygotowanym przez koło gospodyń wiejskich i przy dźwiękach orkiestry, a także przejazdu na organizowane przez MOK w Dynowie widowisko plenerowe „Pogórzańskie wesele”. Ponadto na zakończenie sezonu planowane są obchody 115-lecia funkcjonowania kolejki.

Następnie głos zabrał Marszałek Województwa Podkarpackiego w sprawie rozwoju gospodarczego powiatu przeworskiego ze szczególnym uwzględnieniem sieci komunikacyjnych. Natomiast Pani Minister podziękowała Panu Marszałkowi za wszystkie działania, jakie podejmuje samorząd województwa w zakresie rozwoju powiatu przeworskiego. Na zakończenie z obecnymi na spotkaniu wójtami i burmistrzami gmin z terenu powiatu przeworskiego podjęto dyskusję na temat perspektyw rozwoju kolejki wąskotorowej, ale także na temat problemów, jakie samorządowcy napotykają w swojej pracy.

http://www.powiatprzeworsk.pl


Copyright 2011 - 2017 Portal MojPrzeworsk.pl
Heron maszyny Kucab