Bank Pekao ze sztuką w Świętoniowej

Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow

Bank Pekao ze sztuką w Świętoniowej

Bank Pekao ze sztuką w polskich miastach

Bank Pekao S.A. zaprasza mieszkańców Przeworska i okolic do zapoznania się z reprodukcjami prac wybitnych polskich artystów ze zbiorów bankowej kolekcji dzieł sztuki podczas wydarzenia: ,,Piknik ze sztuką. Wystawa i plener malarski z żubrem”. Wystawa plenerowa odbędzie się w niedzielę (20 sierpnia) na Stadionie Wisłok Świętoniowa.

Bank Pekao S.A. wspiera działania mające na celu propagowanie polskiego dziedzictwa kulturowego i aktywnie angażuje się w inicjatywy i wydarzenia kulturalne promujące sztukę. Jedną z tego typu inicjatyw była wystawa dzieł sztuki ze zbiorów Pekao zatytułowana ,,Koloryt Rozmaitości’’. Można ją było zobaczyć w Pałacu Czapskich w Warszawie (siedziba Akademii Sztuk Pięknych) od kwietnia do czerwca bieżącego roku. Wydarzenie zgromadziło tysiące odwiedzających i zapoczątkowało serię mniejszych wystaw, które bank, planuje zrealizować w najbliższym czasie. Reprodukcje niektórych dzieł, które w oryginałach były wystawione podczas warszawskiej wystawy Pekao będzie można zobaczyć od 12 sierpnia do 10 września podczas pikników ze sztuką zorganizowanych w wybranych polskich miejscowościach takich jak: Krasnystaw, Jasło, Jaszczew (gm. Jedlicze), Świętoniowa (gm. Przeworsk), Kolno, Grajewo, Głogów, Wielopole Skrzyńskie oraz Ostróda.

Głównym celem pikników ze sztuką będzie upowszechnianie dorobku artystycznego znanych polskich twórców, reprezentujących sztukę dawną i współczesną, których dzieła Pekao posiada w swoich zbiorach. Uczestnicy wydarzeń będą mieli okazję zobaczyć dzieła m.in. Stanisława Wyspiańskiego, Jana Stanisławskiego, Zygmunta Waliszewskiego, Stefana Filipkiewicza czy Franciszka Maśluszczaka. Tematem wiodącym prezentowanych prac będzie ,,pejzaż’’.

,,Bardzo się cieszę, że w Banku Pekao promujemy sztukę, a jedną z form tej promocji będą plenerowe wystawy zorganizowane w kilku polskich miastach. Na co dzień spotykamy się z mieszkańcami w oddziałach banku, natomiast pikniki ze sztuką, pozwolą na mniej formalny kontakt z klientami. Bank Pekao aktywnie angażuje się w liczne projekty i przedsięwzięcia wspierające polską kulturę i sztukę. Współpracujemy przy tym z instytucjami będącymi autorytetami w tej dziedzinie, jak np. Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie, Muzeum Narodowym w Krakowie, Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie, czy Muzeum Narodowym w Warszawie. Jako instytucja odpowiedzialna społecznie, staramy się przekazać i zaszczepić pasję do sztuki również klientom banku. Pikniki ze sztuką i wystawy plenerowe im towarzyszące są krokiem w tym kierunku’’ – mówi Marta Szygenda, Dyrektor Departamentu Marketingu w Banku Pekao S.A.

Możliwość zaznajomienia się z dziełami wybitnych polskich malarzy, to nie jedyna atrakcja pikników. Podczas wydarzeń zostanie wygospodarowana specjalna strefa dla dzieci, gdzie najmłodsi będą mogli wraz z animatorami przygotować własną koszulkę bądź zrobić wakacyjny tatuaż. Niewątpliwą atrakcją, zarówno dla dorosłych, jak i dzieci, będzie wspólne zdobienie okazałej donicy, na której lokalni artyści namalują elementy charakterystyczne dla danej miejscowości. Przygotowana donica wraz z całorocznym nasadzeniem pozostanie ozdobą miasta na długo. Planowane jest również wydzielenie strefy relaksu z leżakami dla wszystkich, którzy będą chcieli wypocząć pośród otaczającej ich sztuki.

Po zakończeniu pikniku, zarówno mieszkańcy danego miasta, jak i turyści, będą mogli jeszcze przez kilka dni podziwiać wystawę w formie reprodukcji najwybitniejszych dzieł ze zbiorów Banku Pekao S.A.

Wszystkich, których zainteresuje zbiór dzieł sztuki Pekao, zapraszamy do odwiedzenia Wirtualnej Galerii Sztuki Banku Pekao S.A. W swoich zasobach bank posiada bowiem około 1200 dzieł sztuki. Składają się na nią prace klasyków, takich jak Jan Matejko, Stanisław Wyspiański, Wojciech Kossak, Julian Fałat, Józef Mehoffer czy Zygmunt Waliszewski. W bogatym spektrum dzieł, znajdują się też prace młodszych artystów m.in. Tadeusza Dominika, Franciszka Maśluszczaka, Henryka Ożóga czy Bożenny Biskupskiej. Zbiór bankowej kolekcji bogaty jest również w rzeźby oraz elementy sztuki użytkowej z XIX oraz XX wieku. W wirtualnej Galerii Sztuki znajdują się m.in. wysokiej jakości fotografie dzieł oraz opisy ich twórców. Do współpracy przy tworzeniu galerii online, zaproszeni zostali eksperci m.in. z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, którzy swoim niekwestionowanym autorytetem wsparli działania podejmowane w ramach projektu.

Terminarz wydarzeń z cyklu ,,Piknik ze sztuką. Wystawa i plener malarski z żubrem” :

1. Krasnystaw – 12 sierpnia 2023 roku,
2. Jasło – 13 sierpnia 2023 roku,
3. Jaszczew (gmina Jedlicze) – 19 sierpnia 2023 roku,
4. Świętoniowa (gmina Przeworsk) – 20 sierpnia 2023 roku,
5. Kolno – 26 sierpnia 2023 roku,
6. Grajewo – 27 sierpnia 2023 roku,
7. Głogów – 2 września 2023 roku,
8. Wielopole Skrzyńskie – 3 września 2023 roku,
9. Ostróda – 10 września 2023 roku.

Podczas pikników będzie można zobaczyć reprodukcje dzieł następujących artystów:

1. Stanisław Wyspiański ,,Bratki’’,
2. Stanisław Kamocki ,,Pejzaż letni’’,
3. Jan Stanisławski ,,Pejzaż’’,
4. Zygmunt Waliszewski ,,Kopiec Kościuszki’’,
5. Julian Fałat ,,Pejzaż z zaprzęgiem’’,
6. Otto Gambert ,,Pejzaż górski’’,
7. Jan Nepomucen Głowacki ,,Pejzaż tatrzański (Giewont)’’,
8. Stefan Filipkiewicz ,,Rozewie’’,
9. Włodzimierz Nałęcz ,,Wieczorny obłok’’,
10. Wincenty Wodzinowski ,,Pejzaż letni’’,
11. Franciszek Maśluszczak ,,Drzewa’’,
12. Franciszek Maśluszczak ,,Park w Maciejewie’’,
13. Franciszek Maśluszczak ,,Prześwit w lesie’’,
14. Franciszek Maśluszczak ,,Las w Barlinku’’.

Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow