Najważniejsze to zadbać o atmosferę i wizerunek szkoły

Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow

Najważniejsze to zadbać o atmosferę i wizerunek szkoły

Porozmawialiśmy z nowym dyrektorem Liceum Ogólnokształcącego w Przeworsku – Krzysztofem Dyrkaczem. Jaki ma pomysł na szkołę, co chciałby zmienić, z czego jest najbardziej dumny i co myśli o planowanym strajku nauczycieli. Dyrektor odpowiadał na wszystkie nurtujące nas kwestie, nie unikając odpowiedzi na  trudne pytania.

 

Najważniejsze cele jakie Pan sobie stawia na najbliższy czas w związku z objęciem funkcji dyrektora LO? 
Najważniejszym celem na początku kadencji będzie zadbanie o jak najlepszy nabór do klas pierwszych. Wprawdzie w tym roku szkolnym mamy podwójną liczbę uczniów ale już w przyszłym roku będą to uczniowie tylko po szkole podstawowej. Trzeba zatem rozpocząć rekrutację jak najwcześniej i jak najszerzej. I LO jest szkołą o wielkich tradycjach, z doskonałą kadrą,  bazą dydaktyczną oraz osiągnięciami na skalę ogólnopolską, dlatego będziemy chcieli zachęcić uczniów szczególnie tych z Przeworska, aby wybierali naszą szkołę.


Jakie zmiany Pan planuje wprowadzić? Co zmieni się w szkole? 
Przede wszystkim chciałbym poprawić atmosferę w naszej Jagiellonce, zadbać o wzajemne relacje, które ostatnio zostały nadwątlone. Następnie chciałbym zadbać o infrastrukturę, mam tu na myśli boisko obok szkoły, czy remont szatni. Dobrze byłoby aby każdy miał własną szafkę na książki lub rzeczy osobiste. To będą podstawowe zadania w pierwszych latach mojej kadencji.


Jak ocenia Pan sytuacje placówki w środowisku. Jak jest widziana przez uczniów, rodziców i nauczycieli? 
Myślę, że nasza szkoła jest dobrze postrzegana w środowisku, szczególnie przez tych, którzy do niej uczęszczają lub uczęszczali. Trzeba tyko przekonać do nas tych, którzy z różnych powodów wolą wybierać szkoły poza Przeworskiem. Chcę zachęcić do skorzystania z naszej oferty edukacyjnej przy podejmowaniu  decyzji przez uczniów i ich rodziców. Wszelkie informacje są dostępne na stronie internetowej szkoły, na Facebooku. Można również przekonać się o wszystkim osobiście podczas dnia otwartego.


Rada pedagogiczna LO nie chciała by dyrektorem nadal był Piotr Kuc, czy Pan jak nauczyciel tej szkoły zna przyczyny takiego stanu rzeczy? 
Przyczyn zapewne było kilka, o konkretach trzeba pytać poszczególnych członków Rady. Sam fakt podjęcia przeze mnie decyzji o kandydowaniu związany był z poparciem większości Rady Pedagogicznej. 


Czy podjął już Pan jakieś decyzje, które zmieniły funkcjonowanie szkoły? 
Rewolucji w szkole w obecnym czasie raczej nie powinno się przeprowadzać. Nastąpiły tylko kosmetyczne zmiany. Na te poważniejsze przyjdzie czas. Najważniejsze to zadbać o atmosferę i wizerunek szkoły. W obecnej sytuacji, gdy mamy podwójny rocznik, należy zrobić wszystko, aby uczniowie czuli się bezpiecznie i docierali do domu o w miarę dobrej porze, dlatego udało nam się tak skonstruować podział godzin, że ostatnie lekcje kończą się o godz 15.45 i to jest mały sukces.


Co myśli Pan o zapowiadanym strajku nauczycieli i jak się do niego odnosi?
Obecnie prowadzimy w szkole strajk, poza kilkoma nauczycielami strajkujemy podobnie jak większość nauczycieli w Przeworsku.


Planuje Pan jakieś zmiany kadrowe w szkole? 
Zgodnie z nowym arkuszem organizacyjnym wszyscy nauczyciele mają etaty, dzięki dobremu naborowi udało nam się zatrudnić jeszcze kilku nauczycieli na pełny etat lub na część etatu. W ten sposób pomagamy tym, którzy przez zmiany w oświacie musieli szukać nowych miejsc pracy. 


Jako długoletni nauczyciel tej szkoły zna Pan jej problem od podszewki, czy opracowała Pan już plan „jak sukcesywnie rządzić tą szkołą przez najbliższe lata i na czym należy skupić się najbardziej?
Swój plan organizacji pracy szkoły miałem okazję zaprezentować podczas konkursu na dyrektora szkoły. Wspomniałem wówczas, że są do załatwienia pewne pilne sprawy wśród grona, kwestia naboru do klas pierwszych. Należy systematycznie dążyć do osiągania jak najlepszych wyników kształcenia, zwiększyć efektywność pracy, co niewątpliwie zapewni szkole odpowiedni prestiż w środowisku lokalnym. Na efektywność kształcenia niemały wpływ ma baza lokalowa szkoły, infrastruktura, więc zamierzam sukcesywnie udoskonalać  warsztat pracy nauczycieli.

 

 

BO

Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow