Rok Włodzimierza Dzieduszyckiego – hołd dla wielkiego mecenasa nauki i kultury

Rok Włodzimierza Dzieduszyckiego – hołd dla wielkiego mecenasa nauki i kultury

Rok 2025 Rokiem Włodzimierza Dzieduszyckiego na Podkarpaciu!

17 stycznia 1877 Włodzimierz Dzieduszycki został wybrany honorowym obywatelem miasta Lwowa.

Honorowe obywatelstwo to szczególny tytuł nadawany osobie o wielkich zasługach dla miasta, regionu lub kraju. Przyznaje się je za promowanie dziedzictwa, wyjątkowe osiągnięcia oraz trwały ślad w historii.

Największym osiągnięciem hrabiego było utworzenie Muzeum Przyrodniczego im. Dzieduszyckich we Lwowie, pierwszej placówki na ziemiach polskich, gromadzącej unikalne kolekcje przyrodnicze i etnograficzne. W 1880 roku przekazał muzeum na rzecz Galicji, zabezpieczając jego przyszłość.

Jego pasja do wiedzy i dzielenia się nią z innymi zaowocowała także sprowadzeniem do Lwowa Biblioteki Poturzycko – Zarzeckiej, którą udostępnił szerokiemu gronu odbiorców.

W 1877 roku stanął na czele Krajowej Wystawy Rolniczej i Przemysłowej we Lwowie, gdzie promował dorobek Galicji w przemyśle, rolnictwie i kulturze ludowej.

Dzięki niemu powstała Krajowa Szkoła Gospodarstwa Lasowego we Lwowie (1874) oraz Galicyjskie Towarzystwo Łowieckie. Finansował wydawanie podręczników i prac naukowych, wspierał badaczy oraz organizował konferencje naukowe.

W 1875 roku sfinansował II Zjazd Lekarzy i Przyrodników Polskich we Lwowie, co przyniosło mu miano „mecenasa nauk przyrodniczych”.

Włodzimierz Dzieduszycki był człowiekiem wielkich zasług, który całe życie poświęcił rozwojowi nauki, edukacji i kultury w Galicji. Jego zaangażowanie w tworzenie muzeum, wspieranie badań naukowych, organizowanie wystaw oraz sprawiło, że jego nazwisko na zawsze zapisało się w historii Lwowa.

W ciągu całego roku 2025 planowane są liczne wydarzenia upamiętniające życie i dokonania Włodzimierza Dzieduszyckiego. Będzie to doskonała okazja, aby lepiej poznać tę wybitną postać i jej dziedzictwo.

Na zdjęciu: Medal z wizerunkiem Włodzimierza Dzieduszyckiego- medal wybity z okazji Wystawy Rolniczej i Przemysłowej we Lwowie 1877, C. Radnitzky’ego.

Źródło: Muzeum Zarzecze

Slide
Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow