Ocalić od zapomnienia…

Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow

Ocalić od zapomnienia…

Świat szybko biegnie do przodu zatracamy się w tym biegu, w tym dążeniu do nowoczesności, nie zwracamy uwagi na to, co ulotne co przemija. Stąd pomysł by zatrzymać się na chwilę, spojrzeć wstecz by ocalić od zapomnienia nasza tożsamość.


Stare pieśni, melodie i przepisy kulinarne wyniesione z domu rodzinnego Wojciecha Bardowskiego stały się inspiracją do tego by przypomnieć to co minęło.
Ocalić od zapomnienia to cykl warsztatów muzycznych, kulinarnych i obrzędowych mających na celu uratowanie dziedzictwa kulturowego wsi Siennów w Gminie Zarzecze.

 Tradycje kulturalne kultywowane w tej miejscowości od dziesięcioleci, to spuścizna, którą chcemy przekazać kolejnym pokoleniom. Integralną częścią projektu będzie publikacja książkowa oraz film dokumentujący przeprowadzone działania. W ramach warsztatów ocalimy stare pieśni takie jak np. ,,Wygnał Jaś konie na murawę”, ,,Do Wuja starca”. Zaprezentujemy je w nowych aranżacjach muzycznych. Konfitura z zielonych pomidorów, prażucha, ser zgliwiały, Kwasówka to stare potrawy przygotowywane kiedyś prawie w każdym siennowskim domu, obecnie pamięta je zaledwie kilka osób. Koszenie kosą, mielenie zboża w żarnach, pieczenie chleba – to kolejne elementy naszych warsztatów.


Organizatorami przedsięwzięcia są: Wojciech Bardowski Prezes Zarządu Fundacji Kultura z Pasją, Zofia Paczóska Prezes Zarządu Stowarzyszenia Edukacyjnego Ziemi Węgrowskiej i Tomasz Bury Wójt Gminy Zarzecze.


Cykl wydarzeń dofinansowany został przez MKiDN – Narodowe Centrum Kultury  w ramach programu Kultura Interwencje, Fundację Orlen „Dar serca” oraz Gminę Zarzecze. 


Wydarzenie wspierają lokalne instytucje i organizacje społeczne: Izba Regionalna im. A. Goraj w Siennowie, OSP Siennów, Szkoła Podstawowa im M. Konopnickiej w Siennowie oraz KGW Siennów. Wspierają też lokalni liderzy społeczni: Elżbieta Goraj, Małgorzata Byrwa, Grzegorz Cielec, Dorota Sosnowska, Stanisław Stepaniak.


Inauguracja wydarzenia odbędzie się 14 czerwca 2020 roku o godz. 15.00 w Pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu, natomiast podsumowanie projektu planujemy w drugiej połowie sierpnia. Będzie ono połączone z prezentacją filmu oraz promocją książki pt. ,,Saksofon mojego ojca i prażucha mojej mamy”, autorstwa Zofii Paczóskiej i Wojciecha Bardowskiego.

Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow