Las Woda i Blues – XVI Ogólnopolski Festiwal Bluesowy 2024
25 kwietnia, 2024Badanie Osteoporozy w Przeworsku – zbadaj swoje kości!
30 października, 2023Przeworscy funkcjonariusze monitorują sytuację hydrologiczną na terenie naszego powiatu
16 września, 2024Marcel Frączek Mistrzem Europy MMA
16 września, 2024P. Dariusz z Przeworska ponownie na II miejscu!
16 września, 2024Drugie Ogólnopolskie Spotkanie Kapel Podwórkowych „Kapeliada 2024” w Przeworsku
12 września, 2024W sobotę znów gramy!!!
11 września, 2024Przekroczył prędkość o 55 km/h! Stracił prawo jazdy
11 września, 2024VI sesja Rady Powiatu Przeworskiego VII kadencji
11 września, 2024Dobiegł końca III etap prac konserwatorskich w Zarzeczu
Dobiegł końca III etap prac konserwatorskich w Zarzeczu
W grudniu 2020 roku dobiegł końca III etap prac konserwatorskich przy XIX-wiecznych meblach, pochodzących z Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu Oddziału Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich. Poddane konserwacji meble w dużej części stanowiły pierwotne wyposażenie zarzeckiego pałacu – jednej z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych Podkarpacia, siedziby rodu Dzieduszyckich, zasłużonego dla rozwoju polskiej kultury i edukacji.
Konserwacji poddano aż dwadzieścia elementów – oprócz mebli siedzeniowych były to również serwantki, komody i stoły. Część obiektów była do tej pory w bardzo złym stanie, w związku z tym przechowywane były w muzealnym magazynie. Po kilku miesiącach prac konserwatorskich odnowione meble powróciły na swoje właściwe miejsce eksponowania w salach zarzeckiego muzeum.
Projekt „Konserwacja mebli z pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu – etap III” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Podczas gdy konserwatorzy pracowali nad przywróceniem zarzeckim meblom dawnego blasku i świetności, w samym pałacu trwały prace nad zmianą wystawy stałej. Opracowano nową koncepcję ekspozycji, która została powiększona o jedno dodatkowe pomieszczenie. W niemal wszystkich wnętrzach Muzeum Dzieduszyckich przeprowadzono prace adaptacyjne i aranżacyjne, a na wystawie oprócz poddanych konserwacji mebli pojawiły się też inne, dotychczas nie eksponowane obiekty, m.in. oprawne grafiki, których część pochodzi z teki Magdaleny z Dzieduszyckich Morskiej, pierwszej właścicielki pałacu i autorki pierwszej koncepcji urządzenia jego wnętrz.
Dzięki tym zabiegom zwiedzający będą mogli przenieść się w czasy świetności pałacu, lepiej poznać historię jego i jego mieszkańców, a także dowiedzieć się więcej o meblarstwie i panujących w tym zakresie tendencjach i modach w ówczesnej Europie.
http://gminazarzecze.pl/