Tryniecki weekend z historią „Cud nad Wisłą.

Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow

Tryniecki weekend z historią „Cud nad Wisłą.

W ubiegłą niedzielę na terenie zabytkowej strażnicy kolejowej „Tryńcza” zorganizowane zostało wspaniałe widowisko patriotyczno-historyczne – Tryniecki weekend z historią „Cud nad Wisłą. 1920” dofinansowane ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej #wiktoria1920. To wyjątkowe wydarzenie ze względów na sytuację epidemiologiczną było dostępne dla widzów wyłącznie w formie relacji na żywo – online. Z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej tegoroczna rekonstrukcja nawiązywała do losów Polaków podczas walk z Bolszewikami. Szczególny charakter inicjatywie nadała uroczysta  Msza Święta plenerowa poświęcona pamięci poległych żołnierzy, przeprowadzona przez ks. Jakuba Szafrana oraz poświęcenie nowo powstałego Krzyża Niepodległości i złożenie przed nim wiązanek przez poszczególne delegacje.


Część artystyczna przygotowana przez nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Gniewczynie obfitowała w sceny z życia towarzyskiego w sławnej restauracji „OAZA”. Były tańce, śpiewy, zabawa.. a nawet inscenizacja ślubu żołnierza wyruszającego na wojnę z mieszkanką Warszawy. Nie brakowało także jednej z najważniejszych postaci walczących o suwerenną Polskę – marszałka Józefa Piłsudskiego, który przejeżdżając ulicami Warszawy na bryczce, zagrzewał żołnierzy do walki.


Obywatele Warszawy bawiąc się w restauracji nie przewidywali jakie czyha na nich niebezpieczeństwo. W pewnym momencie rozległy się strzały. Aktorzy zaczęli wołać z przerażeniem – „Bolszewicy idą!..” – tak rozpoczęła się Bitwa Warszawska. Zacięte walki trwały długo, Bolszewiccy porwali część obywateli, szala zwycięstwa była przechylona na stronę najeźdźcy. Po pewnym czasie z odsieczą przybyli uzbrojeni żołnierze piechoty polskiej, przyczyniając się do zwycięstwa w bitwie – tak zakończyła się rekonstrukcja. 


Tego dnia zorganizowane zostały także warsztaty kulinarne prowadzone przez Panią Bronisławę Bajor, z których relacja udostępniona będzie na profilu społecznościowym Facebook gminy Tryńcza oraz wystawa prac plastycznych uczniów z terenu gminy pt. „Ku Niepodległości” dostępna dla zwiedzających strażnicę kolejową do końca października br.


Składamy podziękowania dla dowódcy i żołnierzy z 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich z Przemyśla, grupom rekonstrukcyjnym: Stowarzyszeniu Rekonstrukcji Historycznej – 24 Jarosławska Dywizja Piechoty  – Garnizon Jarosław, Szwadronowi Kawalerii Ochotniczej w barwach 20 Pułku Ułanów  im. Króla Jana III Sobieskiego, Stowarzyszeniu "Zamość" 1920, W&H Las Rzeczy, Grupie Rekonstrukcji Historycznej Bellum, Projektowi "Rosja w ogniu", Stowarzyszeniu Rekonstrukcji Historycznych – 1 Pułk Strzelców Podhalańskich AK w Limanowej, naszym artystom oraz wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie i przebieg wydarzenia.


 

https://tryncza.eu

Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow