Kolejna trasa rowerowa

Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow

Kolejna trasa rowerowa

Trasa rowerowa
Gorzyce – Jagiełła – Wola Buchowska – Gorzyce – Ubieszyn – Sieniawa – Ubieszyn – Głogowiec – Tryńcza – Wólka Ogryzkowa – Gorzyce

 

36 kilometrowa trasa rozpoczyna się obok Szkoły Podstawowej w Gorzycach, skąd wyruszamy w stronę Jagiełły.

 

Na wyznaczonym szlaku zobaczymy wiele ciekawych miejsc i atrakcji turystycznych takich jak:
Cmentarz wojskowy z okresu I wojny światowej – Cmentarz w całości ogrodzony jest metalową siatką na betonowych słupkach. Akcent centralny stanowi wysoki, kamienny pomnik z piaskowca o bogatej ornamentyce. Na licu umieszczona jest kamienna tablica. Jak wynika z inskrypcji pochowano tutaj 129 żołnierzy różnej narodowości, w tym 85 zidentyfikowanych, pochowanych w mogiłach indywidualnych i zbiorowych.  Ziemne groby ułożone są w wokół pomnika. Na mogiłach ustawione są betonowe cokoliki, na których umieszczone są pięcioramienne tabliczki z nazwiskami, bądź narodowością i liczbą pochowanych.

Cmentarz Wojenny Ofiar Hitleryzmu –  w latach II wojny światowej las był miejscem egzekucji. Tu również grzebano zwłoki osób zamordowanych w pobliskich obozach. Na cmentarzu w zbiorowych mogiłach spoczywają jeńcy radzieccy oraz Polacy, Żydzi, Romowie. Część zwłok została ekshumowana po wojnie z grobów w okolicznych miejscowościach i przeniesiona na cmentarz w Jagielle-Niechciałkach. Cmentarz otoczony jest ogrodzeniem z betonowych elementów na cokole z tego samego materiału.

Gospodarstwo agroturystyczne „Nad Sanem” – Gospodarstwo położone 200 m od Sanu, z dala od innych domostw. Jeden hektar ogrodzonej posiadłości, pełnej drzew, krzewów, kwiatów, rabat, trawników oraz duży ogród warzywny. Trzy altanki w różnych miejscach ogrodu, miejsce do grillowania. Pełnowymiarowe boisko do siatkówki, koszykówki.

 

 

Wiata widokowa w Głogowcu – powstała w 2017 roku przy ujściu Wisłoka do Sanu na tzw. „Szpicu” jako jedna z atrakcji turystycznych w gminie Tryńcza. Teren obok wiaty został zagospodarowany, znajduje się tam: palenisko, ławki, stół, stojaki na rowery, a całość została zabezpieczona ogrodzeniem. Jest to świetne miejsce na którym można odpocząć, rozpalić ognisko i podziwiać piękny krajobraz.

 

 

Izba Turka i Orkiestranta – w kwietniu 2017 roku utworzona została Izba Turka znajdująca się przy Trynieckim Centrum Kultury. Na prezentowanej wystawie można obejrzeć m. in.: sztandar trynieckich „Turków”, mundury 5 oddziałów Straży Grobowych z terenu gminy Tryńcza, szable, archiwalne oraz aktualne zdjęcia, grawertony czy pamiątki z udziału w przeglądach Straży Grobowych. W sali możemy również zobaczyć pokaz slajdów ze zdjęciami poszczególnych oddziałów wyświetlanych na ekranie projekcyjnym, którym towarzyszy muzyka orkiestry dętej. W Izbie Orkiestranta zapoznać się można z historią orkiestry, zobaczyć dawne instrumenty, elementy ubiorów oraz archiwalne zdjęcia. Znajdują się tam również informacje o mażoretkach „Finezja”, które działają przy Młodzieżowej Orkiestrze Dętej.

 


Galeria sztuki „Pod Aniołem” im. Stanisława Perykaszy w Tryńczy – mieści się przy Urzędzie Gminy w Tryńczy.  Pieczę nad  galerią działającej pod patronatem Wójta Gminy Tryńcza i Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu sprawuje Gminna Biblioteka Publiczna w Tryńczy. Uroczyste otwarcie nastąpiło 15 maja 2009 r. Od tego czasu galeria tętni życiem, otwierane są coraz to nowsze wystawy o szerokiej tematyce kulturalnej. W galerii co roku prezentujemy prace naszych lokalnych artystów, jak również innych znanych i cenionych nie tylko w naszym kraju, ale i za granicą. W pomieszczeniach galerii znajduje się również stała wystawa prac rękodzielniczych, na której można podziwiać zgromadzone rękodzieła twórców ludowych z terenu całej gminy.

 

tryncza.eu

Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow