Hołd dla Ofiar Holokaustu

Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow

Hołd dla Ofiar Holokaustu

27.01.2020 r. przypada 75. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego koncentracyjnego obozu zagłady Auschwitz. Obchody tej rocznicy zorganizowane zostały w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau, gdzie złożono hołd pomordowanym 6 mln osób, które ginęły nie tylko w obozach, ale również w gettach, na ulicach, w lasach.

Wiemy dobrze, że takich miejsc pamięci na terenie Polski jest wiele, a jedno z nich znajduje się w naszej najbliższej okolicy, jest to Cmentarz Wojenny Ofiar Hitleryzmu 1939-1945 w Jagielle-Niechciałkach. Aby uczcić pamięć tam pomordowanych, delegacje uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Gorzycach i Szkoły Podstawowej w Jagielle złożyły kwiaty, zapalono znicze i odmówiono modlitwy, upamiętniając w ten sposób spoczywających tu Polaków, Żydów, Romów oraz jeńców sowieckich. Tu również grzebano osoby zamordowane w pobliskich obozach.

Dziś to na szczęście tylko tragiczna historia, lekcja dla kolejnych pokoleń, ale naszym obowiązkiem jest „pamięć, która musi trwać, aby zagłada w historii świata się nie powtórzyła”.

https://tryncza.eu/

Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow