Skąd bierze się drewno? No przecież nie ze sklepu

Skąd bierze się drewno? No przecież nie ze sklepu

Każdy z nas na co dzień korzysta z drewna w różnych postaciach – papier, meble, podłogi czy opał. Ale zanim drewno trafi do tartaku, a później do sklepów i naszych domów, jego pozyskaniem zajmują się leśnicy.

Obecnie prace leśne realizowane są przez prawdziwych specjalistów z Zakładów Usług Leśnych. Swoje zadania realizują starannie z wykorzystaniem specjalistycznych maszyn, takich jak harvestery i forwardery. Dlaczego?

Precyzja i efektywność

Harvestery są wyposażone w systemy komputerowe, które pozwalają na precyzyjne ścinanie drzew zgodnie z zaplanowanymi zabiegami gospodarczymi. Każde drzewo jest mierzone, a jego parametry zapisywane w bazie danych.

Bezpieczeństwo

Operator maszyny pracuje w kabinie, co znacząco redukuje ryzyko wypadków w porównaniu do tradycyjnej pracy pilarką. Zawód pilarza jest jednym z najniebezpieczniejszych zawodów w Polsce.

Minimalizacja szkód dla gleby i roślinności

Nowoczesne maszyny leśne mają szerokie gąsienice lub specjalne opony, które rozkładają ciężar i nie ubijają mocno ziemii. Dzięki temu gleba pozostaje żyzna, a małe rośliny, np. mchy czy borówki, nie są niszczone pod kołami. To sprawia, że las szybciej się regeneruje po pracach leśnych. Co więcej, dzięki zaawansowanym technologiom możemy precyzyjnie oznaczać i chronić drzewa cenne dla bioróżnorodności, pozostawiając je w lesie dla dobra całego ekosystemu.

Więcej lasu dla przyszłych pokoleń

W Polsce na jedno wycięte drzewo sadzi się kilka, a nawet kilkanaście nowych! Przykładowo, w przypadku sosny na jednym hektarze sadzi się około 8–10 tysięcy młodych drzewek. Co więcej, mimo prowadzonych prac leśnych powierzchnia lasów w Polsce stale rośnie, aby kolejne pokolenia mogły korzystać z nich w takim samym stanie jak my.

Jakie drzewa są usuwane? – Zabiegi leśne są prowadzone w sposób przemyślany. W cięciach przedrębnych usuwa się głównie drzewa słabe, chore oraz te, które hamują wzrost zdrowych okazów. Natomiast w cięciach rębnych pozyskiwane są drzewa stare, o obniżonej odporności, ustępujące miejsca nowemu pokoleniu lasu.

Drzewa a klimat

Młodsze drzewa rosną szybciej i w tym czasie pochłaniają więcej dwutlenku węgla z atmosfery, co pomaga w walce ze zmianami klimatu. Dlatego w ramach zrównoważonej gospodarki leśnej nadleśnictwa dbają o wymianę pokoleniową drzew, usuwając starsze okazy i dając miejsce młodym drzewom, które aktywnie wiążą CO₂ i produkują tlen.

Zrównoważona gospodarka leśna – Prace pozyskaniowe prowadzone są zgodnie z planami urządzania lasu i normami certyfikacyjnymi. Co ważne, środki ze sprzedaży drewna nie tylko wspierają gospodarkę, ale także umożliwiają finansowanie ochrony przyrody, rezerwatów oraz lasów o szczególnej wartości przyrodniczej. Dzięki temu możliwa jest zarówno dbałość o ekosystemy leśne, jak i ich ochrona dla przyszłych pokoleń.
Dzięki nowoczesnym technologiom i doskonałym specjalistom Zakładów Usług Leśnych możemy efektywnie zarządzać zasobami leśnymi, dbając jednocześnie o przyrodę. Zakłady Usług Leśnych i Lasy Państwowe pracują z myślą o przyszłych pokoleniach!

Tekst: M.Skrzat
Foto: H.Ciurko

Źródło: Nadleśnictwo Sieniawa

Slide
Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow