Pecovski jarmark i partnerska wizyta na Słowacji

Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow

Pecovski jarmark i partnerska wizyta na Słowacji

W sobotę, 24 sierpnia, delegacja z Urzędu Miasta i Gminy w Sieniawie na czele z sekretarzem Barbarą Matyją, gościła w mieście partnerskim na Słowacji – Pečovskiej Novej Vsi, gdzie odbywał się tradycyjny jarmark. Wizytowała także w Červenej Vodzie, gdzie w ramach wspólnego projektu powstał tematyczny polski-słowacki park rekreacji.

Pecovski jarmark jest dorocznym świętem miejscowej społeczności, będącym okazją do zaprezentowania dorobku artystycznego lokalnych zespołów oraz rękodzieła ludowego. Na stołach wystawienniczych królowały wyroby koronkarskie, hafciarskie, tkactwo, ale też obrazy, rzeźby z drewna, biżuteria, a nawet tradycyjne zabawki dla najmłodszych. Różnorodność kolorów, wzorów, kształtów zachwycała oczy oglądających. Nie zabrakło stoisk z regionalną, domową kuchnią, pełną babcinych przysmaków.

Delegację przywitał na jarmarku starosta Pečovskiej Novej Vsi Jaroslav Dujava, podkreślając przyjaźń między naszymi miastami i wskazując na obopólne korzyści, wynikające ze współpracy. Warto przypomnieć, że 9 czerwca w Pečovskiej Novej Vsi sfinalizowany został realizowany przez oba samorządy mikroprojekt pn. „Dziedzictwo naszych babek bez granic”, który zakładał między innymi wspólne utrzymanie tradycji granicy polsko-słowackiej. W ramach projektu gospodynie ze Słowacji zakupiły dla siebie tradycyjne stroje, a panie z obydwu krajów wzięły udział w warsztatach rękodzieła i kulinarnych.

Razem ze starostą J. Dujavą delegacja zwiedziła Grekokatolicką Bazylikę Zaśnięcia Bogurodzicy i obejrzała Park Miniatur Świątyń Karpackich w sąsiedniej Ľutinie – skansen z replikami drewnianych kościołów z Polski i Słowacji, wykonanymi w skali 1:10. Natomiast starosta obce Červená Voda Pavol Džačovský oprowadził delegację po parku utworzonym w ubiegłym roku w ramach projektu Interreg PL-SK. Umowa partnerska między oboma samorządami została zawarta w celu realizacji tegoż projektu. Jego celem było zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego  obszaru pogranicza polsko-słowackiego oraz wzmocnienie współpracy transgranicznej w zakresie turystyki w regionie. Park zaprojektowany został na kształt Słowacji. Wokół parku rozprzestrzenia się widok na szczyty Tatr Wysokich, ten sam widok dominuje również po polskiej stronie granicy. Wspólny dostęp do Tatr wspaniale uwidacznia wzajemne partnerstwo Słowacji i Polski. Ukazano w nim również rozmieszczenie słowackich miast, a także przejście na polską stronę – w kierunku partnerskiego samorządu – Miasta i Gminy Sieniawa. W parku została posadzona lipa – drzewo, mające symbolizować przyjaźń obu samorządów.

Miasto i Gmina Sieniawa jest partnerem Červenej Vody od 2018 r., Ľutiny od 2016 r., a Pečovskiej Novej Vsi od 2010 r.

 

Wioletta Żak

https://www.sieniawa.pl/

Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow