„Moda na etnofit” – zaproszenie do udziału w projekcie

Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow

„Moda na etnofit” – zaproszenie do udziału w projekcie

Fundacja „Kulturalna Przestrzeń” z Piekoszowa zaprasza do udziału w projekcie pn. „Moda na EtnoFit”. Rekrutacja trwa do 31 października 2021 r.

„Moda na EtnoFit” to nowy projekt Fundacji Kulturalna Przestrzeń z Piekoszowa, którego działania polegać będą na promowaniu staropolskiej kuchni regionalnej i łączeniu tego co tradycyjne ze zdrowym odżywianiem. 

Projekt skierowany jest do Kół Gospodyń Wiejskich, Klubów Seniora, Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Uniwersytetów Ludowych z 16 województw z całej Polski.

Pierwszą część projektu stanowi promocja oraz rekrutacja organizacji i uczestników. Z każdego województwa może zgłosić się od 5 do 10 organizacji w zależności od wielkości danego województwa.

Kolejnymi działaniami w ramach projektu będą warsztaty „Etnofit na talerzu”, które przeprowadzą profesjonalni kucharze. W czasie trwania warsztatów uczestnicy będą przygotowywać staropolskie dania kuchni ludowej, która była serwowana przed kilkudziesięcioma laty w danym regionie i wykorzystywać jej smaki tak, aby tworzyć z nich dania fit. Po przeprowadzeniu wszystkich warsztatów, organizacje, które brały w nim udział będą zajmować się opracowaniem przepisów na temat kuchni staropolskiej w wersji fit. W publikacji znajdą się przepisy ze wszystkich regionów Polski.

W ramach projektu powstanie rodzinna gra planszowa o kuchni z różnych regionów, w której wykorzystane zostaną przepisy przygotowane przez organizacje do wspomnianej publikacji. Kolejną częścią, po składzie i druku książki z przepisami, będą Rynki Smaków „Etnofit Bazar”. Podczas ich trwania w każdym województwie, zainteresowane osoby będą mogły podziwiać, spróbować oraz zakupić tradycyjne wyroby i produkty lokalnych dostawców, przetwory robione według domowych receptur. Kucharze zaprezentują swoje potrawy z wykorzystaniem naturalnych, zdrowych i regionalnych składników. Udział w Rynkach Smaków wezmą również uczestnicy projektu, którzy pokażą czego nauczyli się podczas warsztatów.

Punktem kulminacyjnym projektu będzie Festiwal EtnoFit Smaki, który odbędzie się w 2023 roku. W ramach festiwalu odbędzie się konkurs kulinarny na najlepszą i najsmaczniejszą potrawę kuchni staropolskiej w wersji fit, będą również stoiska wystawiennicze, promowana będzie publikacja z przepisami, a na zakończenie wystąpi gwiazda wieczoru.

Podsumowaniem projektu będzie promocja publikacji i gry planszowej – zostaną one przekazane do innych bibliotek czy do instytucji kultury.

Projekt finansowany jest z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego i realizowany będzie w partnerstwie z Biblioteką Centrum Kultury w Piekoszowie. 

Więcej informacji można uzyskać pod nr tel.: 41 306 11 83, lub mailowo: fundacja@kulturalnaprzestrzen.com.pl

sieniawa.pl

Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow