Koncert Moniuszkowski połączony z Narodowym Czytaniem

Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow

Koncert Moniuszkowski połączony z Narodowym Czytaniem

W dniu 15 września 2019 r. na Rynku w Kańczudze odbył się Koncert Moniuszkowski połączony z Narodowym Czytaniem. W tym roku ta ogólnopolska akcja odbyła się  po raz ósmy.  Organizatorami imprezy byli: Burmistrz Miasta i Gminy-Andrzej Żygadło, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy, Ośrodek Kultury Miasta i Gminy oraz Szkoła Muzyczna I Stopnia w Kańczudze.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W kolejnych latach  w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa, Quo vadis Henryka Sienkiewicza, Wesele Stanisława Wyspiańskiego, Przedwiośnie Stefana Żeromskiego.

W tym roku w Kańczudze wspólne czytanie odbyło się na Rynku, gdzie zaproszone osoby – Burmistrz Miasta i Gminy, Sekretarz, Dyrektorzy szkół, instytucji, Nauczyciele, Osoby zaprzyjaźnione z biblioteką, Uczniowie zaprezentowali utwory Stefana Żeromskiego Rozdziobią nas kruki, wrony oraz Aleksandra Prusa Katarynka. Inscenizację fragmentu noweli Dobrej Pani zaprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Kańczudze.

Z okazji 200 rocznicy urodzin kompozytora rok 2019 został ustanowiony Rokiem Moniuszki.
Z tej też okazji podczas Narodowego Czytania utwory kompozytora zostały zaprezentowane przez uczniów i nauczycieli Szkoły Muzycznej I Stopnia w Kańczudze oraz sopranistkę Natalię Cieślachowską-Trojnar przy akompaniamencie fortepianowym Ewy Orawskiej.            

Zarówno Rok Moniuszkowski jak i Ogólnopolska Akcja Narodowego Czytania mają na celu ocalenie polskiego  dziedzictwa narodowego, propagowanie polskich dzieł oraz wzmacnianie wspólnoty narodowej.

W imieniu Organizatorów dziękujemy wszystkim Uczestnikom Narodowego Czytania oraz zaproszonym Gościom  za przybycie na tę ogólnopolską akcję promującą czytelnictwo i wysłuchanie koncertu.

 

Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow