Zniszczenia zabytków w miejscowości Hadle Szklarskie

Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow

Zniszczenia zabytków w miejscowości Hadle Szklarskie

W dniu 26 czerwca w wyniku gwałtownych burz i powodzi zniszczeniu uległy dwa zabytki w miejscowości Hadle Szklarskie – zespół parkowy oraz odcinek trasy zabytkowej kolejki wąskotorowej Przeworsk – Dynów. Prezentowane zdjęcia pochodzą z soboty, 27 czerwca.

Skutki niszczącego działania wezbranej wody z pobliskiego potoka niosącej olbrzymie ilości drzew, desek z pobliskiego tartaku, widoczne są w zespole parkowym w Hadlach. Brama wjazdowa mocno naruszona w podstawach, mostek nad potokiem o osłabionej konstrukcji, nawierzchnia mostka zdegradowana, alejki zniszczone wodą, lampy poprzewracane, podwyższony poziom stawów. Dobę po nawałnicy woda już w zasadzie ustąpiła, pozostawiając po sobie niemiłosierne spustoszenie. Dwór usytuowany na wzniesieniu, wygląda nienaruszony. Żołnierze z Wojsk Obrony Terytorialnej pomagają w usuwaniu skutków powodzi na terenie parku.

Kolejne zdjęcia prezentują stan torowiska zabytkowej kolejki wąskotorowej na odcinku w Hadlach Szklarskich. Jak wielka musiała być siła wody, skoro przesunięte są masy ziemi, rozsypane podbudowy dróg i elementy konstrukcyjne przyczółków mostowych. Na biurku mamy aktualnie projekt remontu kolejki. Jeszcze w trakcie uzgodnień. Wielka szkoda, że na uszkodzonym odcinku, będzie musiał ulec weryfikacji w znacznym zakresie. Dziękujemy Wojewódzkiemu Komendantowi Straży Pożarnej, Panu Danielowi Dryniakowi, za umożliwienie wykonania dokumentacji fotograficznej i wspólną wizytę na miejscu. Gratulujemy również sprawnej akcji, dzięki której tereny wcześniej kompletnie zalane, są w miarę dostępne.

https://www.wuozprzemysl.pl/

Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow