SPS w Świętoniowej – „Pamięć ważna rzecz”

Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow

SPS w Świętoniowej – „Pamięć ważna rzecz”

Ostatnim etapem projektu Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły w Świętoniowej „Pamięć ważna rzecz”, który dofinansowała Fundacja Banku Polskiego PKO, był wyjazd 39 uczniów Szkoły Podstawowej w Świętoniowej do Krakowa w dniach 26 i 27 czerwca br., gdzie podczas spaceru z przewodnikiem mieli okazję poznać historię Kazimierza, dzielnicy, która była głównym ośrodkiem życia społeczności żydowskiej przed II wojną światową.

Ważnym etapem tego wyjazdu były warsztaty w Muzeum Fabryce Oskara Schindlera poświęcone losom polskich Żydów podczas Zagłady oraz współczesnym przejawom dyskryminacji. Fabryka Oskara Schindlera była fabryką emalii i wyrobów metalowych, która działała podczas II wojny światowej. Jest to również jedno z najczęściej odwiedzanych muzeów w Krakowie, przyciągając turystów z całego świata, którzy chcą lepiej zrozumieć tamte czasy i hołdować pamięci ofiar Holocaustu.

Drugi dzień wyjazdu do Krakowa to – wycieczka w nagrodę, którą od kilku lat organizuje Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Świętoniowej wraz z Radą Rodziców i Radą Pedagogiczną dla uczniów wyróżniających się zachowaniem, wynikami, zaangażowaniem w konkursy i działalność wolontariacką. W tym roku dzieci odwiedziły Muzeum Lotnictwa w Krakowie gdzie można było zobaczyć samoloty bojowe, takie jak słynne polskie myśliwce PZL P.11 i PZL P.24, samoloty odrzutowe, na przykład MiG-15 i MiG-21, a także wiele innych modeli reprezentujących różne okresy i typy lotnictwa.

Ostatnim etapem, programu wycieczki był Park Wodny w Krakowie. Jeden z największych w Polsce aquaparków , który gwarantuje niezapomniane emocje dla wszystkich przez okrągły rok. Organizatorzy w sezonie szczególnie polecają nowe zjeżdżalnie zewnętrzne. Po wodnej kąpieli i wspólnej zabawie dzieci udały się w podróż powrotną do domu.

Wycieczkę w nagrodę dofinansował w ramach zadania pn. „Pamięć ważna rzecz z Powiatem Przeworskim”, Zarząd Powiatu Przeworskiego.

Śmiech i radość dzieci ze wspólnie spędzonego czasu w miłej atmosferze na zabawie z dawką różnorodnej wiedzy był najlepszą nagrodą dla organizatorów wycieczki w nagrodę.

W imieniu Zarządu Stowarzyszenia: Wiesław Bukowski, Janusz Harpula

Źródło: Szkoła Podstawowa w Świętoniowej

Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow