Udział uczniów Szkoły Podstawowej w Gaci w VIII Narodowym czytaniu

Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow

Udział uczniów Szkoły Podstawowej w Gaci w VIII Narodowym czytaniu

19 września 2019 r. uczniowie klas V i VIII wraz z opiekunami p. Anną Piwodą, Anną Curzytek-Rak, Renatą Wiśniowską oraz Aleksandrą Majcher w wyjątkowy sposób uczcili „ VIII Narodowe czytanie”. Udaliśmy się do „Dziennego Domu Senior- Wigor” w Białobokach, gdzie z seniorami odczytaliśmy fragmenty noweli B. Prusa pt. „Katarynka”.

Następnie cała grupa zwiedziła Szynk wsi Białoboki, po którym oprowadziła nas p. Ewa Cieśla. To niezwykłe miejsce, zostało odwzorowane w najmniejszych detalach. Zobaczyliśmy dawne izby, gliniane naczynia i stare obrazy.

Ogromną atrakcją była sala wizualna, gdzie przy pomocy specjalnych okularów odbyła się projekcja  w perspektywie obrotu o 360 stopni. Tematyka filmów dotyczyła niezwykłych miejsc na terenie Gminy Gać, które zmieniły się na przestrzeni lat.

W wyremontowanej stodole mieliśmy okazje obejrzeć zabytkowe przedmioty gospodarstwa domowego, np. dawne: żelazko, radio, wagę. Dodatkową atrakcją były warsztaty wikliniarskie przeprowadzone przez p. Dorotę Osikowską. Wytworzone przedmioty takie jak: kosze i domowe ozdoby zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie. Każdy miał okazję spróbować swoich sił w tym rzemiośle, a wykonane własnoręcznie przedmioty zabrać ze sobą.

Wspólnie spędzone chwile upłynęły w bardzo radosnej i optymistycznej atmosferze.Była to interesująca lekcja historii, która za pomocą obrazu, dźwięku i słowa w szczególny sposób podkreśliła role tradycji i kultury okolicznych miejscowości.

Gmina Gać

Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow