Szynk i stodoła- niezwykłe miejsce!

Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow

Szynk i stodoła- niezwykłe miejsce!

Ta stodoła stała się tętniącym życie sercem malutkich Białobok. Miejsce, którego pozazdrościć może cały powiat, cały czas się rozwija. Piękne i malownicze miejsce na sesję zdjęciową,  nowoczesną imprezę, czy niekonwencjonalne spotkania. Stodoła, czyli białoboski „Szynk” jest miejscem, gdzie historia zderza się z nowoczesnością, a wszystko przy akompaniamencie kultury tworzonej lokalnie. Czyli wszystko co najpiękniejsze w polskiej wsi.


– Działające prężnie na terenie gminy Gać stowarzyszenie „Razem dla Białobok” zmotywowało wójt Grażynę Pieniążek do remontu zabytkowego domu w Białobokach. Nie chciało pozwolić, by ten zniknął z krajobrazu wsi. Dziś, znany wszystkim mieszkańcom szynk odzyskał dawny blask, a po całkowitym odnowieniu pełni funkcję Centrum Kulturalno-Edukacyjnego. Właśnie 28 grudnia 2018 r. odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Kulturalno – Edukacyjnego w Białobokach. Budynek powstał na przełomie XIX i XX wieku. Przez stulecie pełnił funkcję mieszkalno-handlowo-barową. Gmina po wykupieniu budynku od prywatnego właściciela i kapitalnym remoncie, zaadaptowała go na cele kultury. Budynek dawnego „Szynku” wraz z towarzyszącą mu infrastrukturą został przystosowany do funkcji obiektu kulturalno – edukacyjnego, który będzie prowadzić działalność z zakresu promocji gminy,  prowadzenia zajęć kulturalnych, katalogowania oraz ekspozycji zachowanych eksponatówo wartościach historyczno – kulturalnych. Opiekunami merytorycznymi budynku są Biblioteka Publiczna Gminy Gać oraz Stowarzyszenie „Razem dla Białobok”. Od momentu otwarcia stodoła stała się miejscem spotkań, rozwijania kultury, znajdują się tutaj przedmioty związane z pracą na roli o wartości historyczno – kulturowej oraz inne rzeczy wykorzystywane w gospodarstwie domowym. W stodole – w tym wyjątkowym miejscu zorganizowano już Mszę św. z okazji gminnych dożynek, „Narodowe Czytanie”, oraz warsztaty z wikliniarstwa. Stodoła żyje i mamy nadzieję że to niezwykłe miejsce posłuży mam jeszcze wiele razy  do zorganizowania różnego rodzaju uroczystości/spotkań/imprez kulturalnych- wymienia prezes Stowarzyszenia Razem dla Białobok Justyna Homik .


W budynku na piętrze znajduje się sala konferencyjna/spotkań, natomiast na parterze łazienka, 2 pokoje, korytarz, oraz pomieszczenie z piecem chlebowym, a także pomieszczenie w którym obecnie znajdują się stoliki z laptopami oraz okulary VR do wirtualnej rzeczywistości. Obok budynku i stodoły znajduje się nowa altana, piwniczka, nowe ogrodzenie. Warto zwrócić uwagę na o miejsce, gdy chcemy zorganizować nowoczesną imprezę! takich zdjęć jak tam nie uda się nam zrobić nigdzie indziej!


BO

Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow