„…a barwą ziemi była krew…”

Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow

„…a barwą ziemi była krew…”

W poniedziałkowe popołudnie 12 lipca na placu przed pomnikiem Ofiar II Wojny Światowej odbyła się uroczystość z okazji Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. To święto państwowe, ustanowione przez polski parlament w 2017 r. obchodzone jest w rocznicę pacyfikacji wsi Michniów w woj. świętokrzyskim. Ma ono przypominać o tragicznych losach polskiej wsi oraz o zaangażowaniu jej mieszkańców w obronę odzyskanej niepodległości i suwerenności w czasach II Wojny Światowej. Data tego święta państwowego zbiega się z rocznicą tragicznych wydarzeń dla wsi Gać.

W obchodach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń, delegacje zuchów, mieszkańcy gminy oraz strażacy OSP, którzy w umundurowaniu galowym zapewnili oprawę uroczystości.

Uroczystość rozpoczęła Wójt Gminy Gać Grażyna Pieniążek, która przywitała wszystkich przybyłych oraz zaprosiła do wysłuchania relacji naocznego świadka pacyfikacji Pana Józefa Puchały, którą odczytała Radna Gminy Gać Agata Szewczyk. Następnie złożono kwiaty i zniczy pod pomnikiem Ofiar II Wojny Światowej. Asystę pełniła gromada zuchowa działająca przy Szkole Podstawowej w  Ostrowie.  Podniosłości chwili dodało odegranie przez trębacza Orkiestry Dętej OSP w Gaci utworu „Śpij kolego”. Całą uroczystość podsumowała Wójt Gminy Gać w okolicznościowym przemówieniu.

Obchody zakończył wzruszający koncert pieśni patriotycznych. Orkiestra OSP w Gaci wykonała m.in. marsz „Szara Piechota” oraz Wiązankę melodii żołnierskich.

Gmina Gać

Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow