Wykład o Polakach i Żydach w Markowej w przededniu i czasie wojny

Wykład o Polakach i Żydach w Markowej w przededniu i czasie wojny

W ramach kontynuacji II Dni Dziedzictwa Błogosławionej Rodziny Ulmów, Muzeum Polaków Ratujących Żydów, we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Łańcucie, organizuje wykład pt. „Gdy historia puka do drzwi. Polacy i Żydzi z Markowej w przeddzień i w czasie wojny”. Wygłosi go Agnieszka Kuźniar, przewodnika MPRŻ.

W nawiązaniu do obchodzonego kilka dni temu Narodowego Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, pragniemy, aby młodzież, do której w szczególności adresowane jest to przedsięwzięcie, mogła poznać losy mieszkańców Markowej w latach trzydziestych XX wieku oraz w czasie Zagłady.

Podczas wykładu Agnieszka Kuźniar przedstawi codzienne życie polsko-żydowskiej społeczności w Markowej, ukazując złożoność wzajemnych relacji i wyzwania, z jakimi mierzyli się mieszkańcy. Prelegentka skupi się na postawach tych, którzy w obliczu okrucieństwa i zagrożenia wykazali się niezwykłą odwagą i człowieczeństwem, niosąc pomoc swoim żydowskim sąsiadom. Ich poświęcenie sprawiło, że w Markowej ocalało 21 osób skazanych na Zagładę Żydów. Prelegentka szczególnie uhonoruje pamięć błogosławionej Rodziny Ulmów oraz rodziny Szylarów. Zaprezentuje również historię Abrahama Segala, jednego z ocalonych, którego losy są świadectwem siły ludzkiego ducha.

Prelegentka wzbogaci swój wykład prezentacją utworów poetyckich. Poezja, będąca często głosem świadków i ofiar tamtych czasów, pozwoli młodzieży lepiej zrozumieć dramatyzm tamtych dni.

Źródło: Muzeum Markowa

Slide
Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow