Ulmowie jak Miłosierny Samarytanin? Refleksje w Muzeum Ulmów

Ulmowie jak Miłosierny Samarytanin? Refleksje w Muzeum Ulmów

Beatyfikacja Rodziny Ulmów otworzyła nowy rozdział w refleksji nad ich heroicznym czynem, skłaniając do głębszego namysłu nad powszechnym porównaniem ich postawy do Miłosiernego Samarytanina.

W ramach tego namysłu, 22 marca w Muzeum odbędzie się sesja Podkarpackiej Resursy Kultury Pamięci, stanowiąca część obchodów II Dni Dziedzictwa Błogosławionej Rodziny Ulmów. Gościem wydarzenia będzie jezuita, o. Rafał Huzarski, teolog i teatrolog, obecnie dyrektor warszawskiego Centrum Kształcenia Liderów i Wychowawców im. Pedro Arrupe. W swojej prelekcji o. Rafał Huzarski SJ podejmie się szczegółowej analizy postawy Ulmów w świetle przypowieści o Miłosiernym Samarytaninie, która zajmowała szczególne miejsce w sercu błogosławionej Rodziny Ulmów, o czym świadczą zachowane notatki Józefa.

Chcemy się zastanowić, co rzeczywiście mówi nam przypowieść o Miłosiernym Samarytaninie w swoim pierwotnym kontekście, kim są jej bohaterowie w świetle ówczesnych realiów społecznych i religijnych, oraz kim w tym kontekście stają się Ulmowie, którzy żyli i działali w zupełnie innych okolicznościach historycznych. Kluczowe staje się pytanie, czy powszechne porównanie czynu Ulmów do postawy Samarytanina jest w pełni zasadne, na jakich polach możemy je rozpatrywać, a gdzie pojawiają się istotne różnice i niuanse, które wymagają głębszej analizy i uwzględnienia specyfiki historycznej i kulturowej obu sytuacji.

O. Huzarski, odwołując się do myśli św. Tomasza z Akwinu i jego koncepcji „ordo caritatis” (porządek miłości), umieści postawę Ulmów w szerokim kontekście teologicznym i filozoficznym.

Źródło: Muzeum Markowa

Slide
Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow