Przeworsk. Dworzec PKS doczeka się zmian! Pierwsze prace już wkrótce
23 kwietnia, 2025Rozbudowa Rock Park Przeworsk – Villaro, Rossmann i Jysk już wkrótce!
28 lutego, 2025Plan nowego ronda i wstępną wizualizację galerii „Stara Cukrownia” w Przeworsku
4 lutego, 2025Granty do 20 tys. zł na projekty folkowe! Program „Folk(od)nowa” czeka
23 kwietnia, 2025Odwołany wieczór poetycki „Strofy jej pisane” w Gminie Gać
23 kwietnia, 2025Wojciech Dzieduszycki – arystokrata z duszą figlarza
23 kwietnia, 2025ALERT BURZOWY DLA PODKARPACIA! IMGW ostrzega!
23 kwietnia, 2025Masz głos w sprawie przyszłości! Konsultacje Planu Ogólnego w Adamówce
23 kwietnia, 2025HISTORYCZNY SUKCES! KS DevelopRes Rzeszów MISTRZEM POLSKI
23 kwietnia, 2025
Twoje Miasto Przeworsk
Lokalna Gazeta Informacyjna

Otwarcie wystawy Ikony Błogosławionej Rodziny Ulmów w Muzeum Archidiecezjalnym w Przemyślu
Otwarcie wystawy Ikony Błogosławionej Rodziny Ulmów w Muzeum Archidiecezjalnym w Przemyślu
Wędrująca Ikona Błogosławionej Rodziny Ulmów, po odwiedzeniu muzeów w Łańcucie, Radrużu i Warszawie, w ramach II Dni Dziedzictwa Błogosławionej Rodziny Ulmów, zawita do Przemyśla. 25 marca, w Dzień Świętości Życia (dzień po rocznicy męczeńskiej śmierci błogosławionej Rodziny Ulmów), w Muzeum Archidiecezjalnym im. św. Józefa Sebastiana Pelczara Biskupa odbędzie się otwarcie wystawy.
Ikonę zaprezentuje Artur Dobrucki, główny inwentaryzator i opiekun zbiorów Muzeum Polaków Ratujących Żydów. Następnie, ks. prof. Piotr Kieniewicz, marianin, autorytet w dziedzinie teologii moralnej i bioetyki, sekretarz polskiej prowincji Zgromadzenia Księży Marianów, wygłosi wykład „Najważniejsza jest godność człowieka”.
Ikona powstała z inicjatywy Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie oraz Fundacji Dobry Grunt – organizacji zaangażowanych w działalność charytatywną, religijną i kulturalną. Ich wspólne projekty koncentrują się na pielęgnowaniu pamięci o II wojnie światowej oraz budowaniu dialogu między społecznościami dotkniętymi tym konfliktem. To właśnie to zaangażowanie zainspirowało powstanie dzieła, które upamiętnia heroizm bł. Rodziny Ulmów. Autorem ikony jest ceniony ikonograf Mateusz Środoń, absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Szkoły Hagiografii Bizantyjskiej Prawosławnej Metropolii Pireusu w Grecji.
Ikona przedstawia bł. Rodzinę Ulmów na tle ich domu, w którym ukrywali Żydów, oraz członków rodzin Goldmanów, Grünfeldów, Didnerów i Tencerów, którzy zginęli razem z nimi. W centrum tryptyku widzimy ciężarną Wiktorię i Józefa wraz z ich dziećmi: Stasią, Basią, Władziem, Franiem, Antosiem i Marysią. Stoją na tle domu, który był niemym świadkiem ich życia i męczeńskiej śmierci. Skrzydła tryptyku poświęcone są osobom, które bł. Ulmowie przyjęli pod swój dach, dzieląc z nimi ostatnie chwile życia przed śmiercią z rąk niemieckich żandarmów. Po prawej stronie ukazane są siostry Gołda Grünfeld i Lea Didner wraz z 6-letnią Reszlą (nie jest pewne, która z sióstr była matką dziewczynki). W sporym oddaleniu widzimy niewyraźnie zarysowaną grupę kilku kobiet i dziecka. Grupę tę nazywano Rywkami, od imienia najstarszej z nich, Rywki Tencer. Ulmowie pomagali im przetrwać wojnę w okolicznych jarach, dostarczając im żywność. Niestety zostały one zamordowane przez Niemców w 1942 roku, czyli mniej więcej wtedy, kiedy bł. Wiktoria i Józef zdecydowali się przyjąć pod swój dach żydowską rodzinę Goldmanów. Po lewej stronie tryptyku widzimy sędziwego Saula Goldmana i jego czterech dorosłych synów – Barucha, Mechela, Joachima i Mojżesza. W okolicy ta rodzina była powszechnie nazywana „Szallami”.
Każde miejsce, do którego trafia Ikona Błogosławionej Rodziny Ulmów wnosi do odbioru dzieła nowy kontekst. Muzeum Archidiecezjalne im. św. Józefa Sebastiana Pelczara Biskupa w Przemyślu, jako instytucja o bogatej historii i religijnym charakterze, stanowi ważne tło dla ikony. Jego zbiory, związane z historią Kościoła i regionu, mogą rzucić nowe światło na życie i działalność błogosławionej Rodziny Ulmów, mieszkańców dawnej archidiecezji przemyskiej.
Wystawa będzie czynna do 2 maja.

Źródło: Muzeum Markowa