Zabytkowa Oberża nabiera blasku

Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow

Zabytkowa Oberża nabiera blasku

Ruszyły prace przy elewacji zabytkowego budynku dawnej oberży na ul. Krakowskiej. Roboty elewacyjne wyeksponowanej sztukaterii, boni i gzymsów frontowych zakładają wymianę tynków boniowanych o powierzchni 379,5m2, wymianę tynków gładkich – 437,34 m2, odtworzenie gzymsów oraz malowanie 964,2 m2 elewacji. Dodatkowo wyremontowany zostanie balkon od strony zachodniej. Inwestycję wykonuje firma Usługi Stolarsko Budowlane Marek Kurpiel z Tyniowic, a jej koszt wynosi 276 508,12 zł.

Realizacja zaplanowanych w roku 2020 prac remontowo-budowlanych budynku oberży przy ul. Krakowskiej 21 w Przeworsku możliwa jest dzięki wsparciu finansowemu uzyskanemu ze środków Unii Europejskiej w ramach realizowanego projektu pn. "Holistyczna rewitalizacja na terenie MOF Jarosław – Przeworsk". Projekt ten zakłada m.in. odnowienie części wspólnych budynku oberży na przełomie lat 2019-2020.

W ubiegłym roku udało się wykonać już prace remontowe obejmujące korytarze, sanitariaty, pomieszczenie świetlicy integracyjnej, elewacje południową oraz poprawę otoczenia budynku.

Oberża w Przeworsku – zabytkowy XVII-wieczny budynek znajdujący się przy ul. Krakowskiej w Przeworsku. Obiekt wzniesiono w XVII wieku w stylu barokowym. Oberża położona jest naprzeciw pałacu Lubomirskich, w pobliżu rzeki Mleczki. Jest to obiekt murowany z cegły na kamiennej podmurówce, z dachem namiotowym pokrytym dachówką ceramiczną. Obiekt użytkowany był jako dom zajezdny, w którym podróżujący mogli zatrzymać się na nocleg. W przeworskiej oberży gościli Honoriusz Balzak i Stefan Czarniecki. We wnętrzu znajduje się szeroka sień mieszcząca wóz parokonny. Uwagę zwraca również ogromny komin i piec kaflowy. We wnętrzu zachowały się elementy wystroju klatki schodowej z balustradami, stolarka drzwiowa i okienna, fasety na stropach pomieszczeń.

Budynek, pierwotnie parterowy, był przebudowywany w latach 1800 (projekt Jana Griesmayera). Na przedłużeniu budynku mieszkalnego dobudowano stajnię i wozownię. Kolejna przebudowa miała miejsce w latach 1850-1869 (z inicjatywy księcia Jerzego Henryka Lubomirskiego). Po zlikwidowaniu części zajezdnej wzniesiono segment wschodni nadając jego elewacji klasycystyczny wygląd. W 1899 obiekt zaadaptowany na potrzeby Starostwa Powiatowego, które zajmowało budynek do 1939. Obecnie oberża stoi tyłem do ulicy, ponieważ dawniej droga biegła z drugiej stron budynku. Świadczy o tym taras oberży i widoczne, nieckowate wgłębienie terenu.

Po II wojnie światowej obiekt zaadaptowany został na bursę dla młodzieży licealnej. Budynek remontowany był w 1991 i 2005. Obecnie obiekt stanowi wielorodzinny budynek mieszkalny.

UM Przeworsk

Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow