Włodarze Przeworska uczcili Święto Konstytucji 3 Maja

Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow

Włodarze Przeworska uczcili Święto Konstytucji 3 Maja

Burmistrz Przeworska Leszek Kisiel na swoim fanpage podzielił się zdjęciami z bardzo skromnej uroczystości złożenia kwiatów pod Pomnikiem Konstytucji 3 Maja w Przeworsku, który znajduje się przy ul. Józefa Piłsudskiego w sąsiedztwie budynku Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Przeworsku.

Włodarz zamieścił krótki wpis i dodał  kilka zdjęć – Święto Narodowe Trzeciego Maja – inne niż zwykle. 


Wspólnie z Przewodniczącym Rady Miasta Przeworska Tomaszem Majbą, oraz moim zastępcą Wojciechem Supersonem, pamiętaliśmy o rocznicy uchwalenia pierwszej konstytucji w nowożytnej Europie, a drugiej na świecie po amerykańskiej – POLSKIEJ KONSTYTUCJI- czytamy.


Płyta zamontowana na pomniku  została wybudowana w 200. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Inicjatorem wzniesienia pomnika był Zbigniew Ratajczyk. Autorem i wykonawcą projektu był Jan Żyga. Pomnik odsłonięto 3 maja 1991 roku. Płyta kamienna u góry półkolista z ciemnego marmuru osadzona na kamiennym podeście. Na płycie umieszczona jest inskrypcja o następującej treści: 


3 V 1791 – 3 V 1991
Wszelka władza społeczności ludzkiej
początek 
swój bierze z woli narodu
(rozdział V konstytucji 3 maja)
W 200 rocznicę uchwalenia
Konstytucji 3 Maja – jej twórcom
Społeczeństwo Przeworska


229 lat temu, 3 maja 1791 r., Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.


BO

Fot. Źródło Fanpage Leszek Kisiel Burmistrz Miasta Przeworska

Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow