W sąsiednim powiecie wracają restrykcje i obostrzenia

Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow

W sąsiednim powiecie wracają restrykcje i obostrzenia

Minister Łukasz Szumowski poinformował podczas konferencji prasowej o powrocie obostrzeń w 19 powiatach w Polsce, w których występuje najwięcej przypadków zakażeń koronawirusem. Wśród nich jest powiat jarosławski i przemyski, oraz samo miasto Przemyśl. Co to oznacza?  


Ministerstwo Zdrowia wprowadza dwa rodzaje obostrzeń – czerwony i żółty. Restrykcje mają zostać przywrócone od najbliższej soboty. „Czerwone” obostrzenia, czyli najbardziej radykalne restrykcje, będą wprowadzane w powiatach: ostrzeszowskim, nowosądeckim, Nowy Sącz, wieluńskim, pszczyńskim, w Rudzie Śląskiej, rybnickim, w Rybniku i pow. wodzisławskim. 


Łagodniejsze restrykcje, czyli miejsca oznaczone, jako „żółte” będą obowiązywać w powiatach: wieruszowskim, Jastrzębiu-Zdroju, jarosławskim, Żorach, kępińskim, przemyskim, cieszyńskim, pińczowskim, oświęcimskim i Przemyślu. 

 

Obostrzenia będą dotyczyć organizacji kongresów, wydarzeń sportowych, kulturalnych, gastronomii, siłowni, kin, sanatoriów, wesel, imprez rodzinnych, kościołów, komunikacji zbiorowej (do 50% pasażerów). W powiatach z grupy "czerwonej" będzie obowiązywać noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. Jeśli osoba ma przeciwwskazania do ich noszenia, powinna założyć przyłbicę, nie ma możliwości stwierdzenia, że nie zasłaniamy niczym twarzy.


Powiaty podzielone zostaną na strefy „czerwone” i „żółte”. W zależności od tego w danych miejscach będą obowiązywały mniej lub bardziej restrykcyjne rygory. Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński opublikował mapę pokazującą, o które powiaty chodzi. Dane będą aktualizowane dwa razy w tygodniu. Jeżeli w jakimś powiecie pojawi się określona liczba nowych zakażeń, będą tam wprowadzane restrykcje. Jeśli z kolei sytuacja się poprawi, powiat będzie „zdejmowany” z listy. 


Jakie obostrzenia wracają?


Minister Łukasz Szumowski poinformował, że w związku z powrotem rygorów w określonych powiatach, ograniczona zostanie ponownie liczba osób, które będą mogły brać udział m.in. w weselach i pogrzebach. W strefie czerwonej do 50, w żółtej – do 100. 


– W powiatach „czerwonych” maski będą noszone wszędzie – mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski. – Kluby i dyskoteki są zamknięte, duże imprezy masowe się nie odbywają – dodał. Wróci ograniczenie liczby pasażerów w komunikacji miejskiej do połowy maksymalnego obłożenia pojazdu. W powiatach „czerwonych” zamknięte zostaną siłownie, będą nadal działały baseny. 


TMP

Fot. @MZ_GOV_PL

Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow