Powiat jarosławski ponownie wyłączony z strefy żółtej

Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow

Powiat jarosławski ponownie wyłączony z strefy żółtej

Ministerstwo Zdrowia podało nową listę 18 powiatów objętych żółtą i czerwoną strefą. (27/08/2020) Wskazało także powiaty, które znalazły się na liście ostrzegawczej. Obostrzenia mają zacząć obowiązywać z piątku na sobotę. Ze strefy żółtych powiatów zniknął sąsiadujący z naszym powiatem- powiat jarosławski, zaś przemyśli nadal w strefie podwyższonego ryzyka. Co to oznacza?

Resort zdrowia ogłosił w czwartek nową listę powiatów z najwyższym przyrostem zakażeń koronawirusem, które spełniają kryteria czerwonych i żółtych stref. Obowiązują tam dodatkowe obostrzenia. W strefie czerwonej – bardziej restrykcyjne, w żółtej – nie tak ostre.
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że w strefie czerwonej znalazły się powiaty z czterech województw: małopolskiego – nowotarski, Nowy Sącz łódzkiego – wieluński oraz łowicki i pajęczański (oba do tej pory w strefie żółtej) mazowieckiego – lipski wielkopolskiego – kolski (nowy na liście).


Natomiast w strefie żółtej będą powiaty z siedmiu województw: śląskiego – rybnicki (do tej pory w strefie czerwonej), kłobucki (nowy na liście) małopolskiego – tatrzański, nowosądecki (do tej pory w strefie czerwonej), limanowski (wrócił na listę żółtą, którą opuścił w zeszłym tygodniu), miasto Kraków ( do tej pory na liście ostrzegawczej) podkarpackiego – przemyski mazowieckiego – żuromiński (nowy) pomorskiego – kartuski (nowy) świętokrzyskiego – konecki (nowy) warmińsko-mazurskiego – bartoszycki (nowy)
Listę stref czerwonych i żółtych opuściły: ostrowski, ostrzeszowski, pszczyński, Rybnik, Żory, Ruda Śląska, Biała Podlaska, powiaty radziejowski i jarosławski. Kraska wskazał także powiaty, które znalazły się na liście ostrzegawczej. Są to: brzeski, oleski, myszkowski i Sopot. Wszystkie wymienione powiaty ziemskie i miasto do tej pory nie były na liście ostrzegawczej.


Obostrzenia w żółtych strefach
W "żółtych" powiatach w przestrzeni publicznej nie trzeba nosić maseczek lub przyłbic. Należy natomiast zachowywać 1,5-metrowy dystans społeczny. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą odbywać się do 100 osób. W restauracjach i gastronomii należy zakrywać usta i nos, jest też limit – 1 osoba na 4 metry kwadratowe. W kinach także jest limit 25 procent zajętych miejsc. W strefie żółtej przy organizacji targów i kongresów obowiązuje m.in. limit 1 osoby na 4 metry kwadratowe. W parkach rozrywki i wesołych miasteczkach może przebywać 1 osoba na 5 metrów kwadratowych. Limity w siłowniach i centrach fitness to 1 osoba na 7 metrów kwadratowych. Wydarzenia sportowe mogą odbywać się przy 25-procentowej widowni.


TMP

Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow